Pavel Straka už není místostarostou Březové. Svůj mandát na radnici složil. Rozloučil se však také s postem zastupitele. „Pan Straka skončil ve všech funkcích ze zdravotních důvodů. Nejsem však oprávněn ani zmocněn to dál komentovat," uvedl Karel Adámek, současný starosta města a Strakův kolega ze Změny 2014.

Úřaduje sám

Společně obsadili po podzimních volbách dvě nežádanější židle na radnici s vizí, že po letech zakonzervovaného stavu chtějí město posunout dál a jednat transparentněji.
Straka měl pod sebou také významné projekty. Jenže podle zákulisních informací na radnici nefungoval už od března. „K 31. březnu se vzdal všech funkcí. Takže ano, jsem teď na celou agendu sám," potvrdil Adámek. Tvrdí, že projekty, které přešly pod jeho dočasnou správu, nejsou nijak ohrožené ani zpožděné. Stále se tudíž dokončuje administrativní proces u cyklostezky, připravuje se kompletní předání nově vybudovaného kanalizačního řadu, dokončuje se také administrace projektu úpravy zeleně. „To jsou v kostce ty největší projekty, o něž se teď starám. Všechno stíháme a termíny by měly být dodržené. Nezastírám, že odchod pana Straky je komplikace, ale taková je dnes situace. Musíme se s ní popasovat," připomněl Adámek. Už ve čtvrtek složí zastupitelský slib Strakova nástupkyně. Na jím uvolněné místo usedne v zastupitelstvu Dagmar Štoudková ze Změny 2014. Na nejbližším zasedání se bude volit také nový místostarosta.

O možných kandidátech se prozatím spekuluje. Padají jména radní Kamily Ondráčkové a také šéfky Nezávislých Jiřiny Janků, či zastupitele Lubomíra Šebely.
Zástupci Změny 2014, Nezávislých a ČSSD už se sešli k jednání o tom, kdo nakonec povede březovskou radnici společně s Adámkem. Předpokládá se, že vítězné volební uskupení si bude chtít post udržet i na další období. Adámek však nevyloučil možnost, že by křeslo mohl připadnout také Nezávislým, kteří by tak povýšili. V zastupitelstvu přitom nabízejí koaličnímu celku sílu tří hlasů, sociální demokracie pak pouze jeden.
„Proběhla interní jednání, o kterých vás v tuto chvíli nejsem oprávněný informace. Nicméně křeslo chceme obsadit v rámci koalice," dodal Karel Adámek.

Kiss neusiluje o post

Na schůzi už se také pečlivě připravuje opozice, kterou zastupuje Sdružení nezávislých kandidátů pro město Březová nad Svitavou exstarosty Martina Kisse. „Interně už jsme se na téma místostarostovského postu sešli," potvrdil Martin Kiss.
Sám však nejspíš nebude opět usilovat o funkci místostarosty podobně jako na podzim, kdy na ustavujícím zastupitelstvu prohrál jak boj o to, kdo stane v čele města, tak také hlasování o funkci místostarosty. „Nečekejte ode mě žádné emoce. Mám teď jinou práci, která mě naplňuje. Úvahy o této funkci už jsou pro mě v tuto chvíli úplně mimo. Mám práci v oboru a ta mě naplňuje. Počkejte si na čtvrtek a tam uvidíme, čeho se dočkáme," poznamenal Martin Kiss pro Deník. Je však velice pravděpodobné, že SNK vyšle do boje přece jen některého ze současných zastupitelů.

V úvahu proto připadají přidají jména Martina Švancary, nebo Kateřiny Novotné, která už má s řízením města zkušenosti z minulých období. „Debatovali jsme nějaké možné varianty. Už jsem slyšel spoustu jmen, která by to mohla dělat. Kdo to bude, nevím," dodal Kiss.
Poslední „volební" zastupitelstvo se přitom odehrávalo ve vzrušené atmosféře, kdy opozice dokonce vyčetla koaličním partnerům snahu ovládnout kompletní vedení města od starostenského postu až po jednotlivé odborné komise.
Zároveň tehdy lidé mohli každému kandidátovi na starostu klást otázky. Karel Adámek tehdy čelil dotazům na své podnikání a dvě firmy, které končí v likvidaci. Tehdejší setkání nových zastupitelů trvalo přes dvě hodiny.

Nynější schůze by podle všeho mohla nabídnout úplně jiný průběh. „Předjímat se nedá nic, nicméně současné jednání zastupitelů by mohlo mít důstojnější průběh, než měla ustavující podzimní schůzce," dodal k možnému průběhu Adámek.