Tři odvážní bratři

Jako první dorazili na místo neštěstí čtyři místní dobrovolní hasiči. „Na místě výbuchu byli úplně první tři bratři Martin, Roman a Petr Jandlovi a řidič pan Culík. Odvedli úžasný kus práce, který spočíval v rychlosti, rozvážnosti a plném nasazení zachránit lidské životy. Ještě před příjezdem profesionálních jednotek stihli oheň uhasit, nádrž ochlazovali a postarali se o zraněné,“ cení si výkonu dobrovolníků Ilona Židková z Rohozné.

V Rohozné na fotbalovém hřišti přistály dva vrtulníky, které zraněné transportovaly na popáleninové centrum do Brna. „K výbuchu došlo ve sklepě rodinného dmu. Šestadvacetiletý muž manipuloval s plynovou nádrží. Jednalo se o tlakovou nádobu o objemu šedesát litrů, kterou se snažil rozebrat. Když povolil šroubení hlavního ventilu, došlo k úniku plynu do místnosti a sousední prádelny. PRávě tam jeho matka topila v kotli a vyvařovala prádlo. Mladík stihl utéci,“ popsala nešťastnou událost Vendula Horáková, mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. Poté ale došlo k výbuchu a následně k požáru. Z domu už nestačila vyběhnout matka mladého muže ani její druh, který se snažil požár hasit.

Ve vesnici zasahovali profesionální hasiči ze Svitav a dobrovolníci z Rohozné a nedaleké Březové nad Svitavou. Škodu vyšetřovatel předběžně vyčíslil na dvacet až třicet tisíc korun.

Ve svitavském okrese se jedná během poměrně krátké doby už o druhý výbuch plynu. Minulý týden explodoval při výkopových pracech přípojkový sloupek zemního plynu ve Svitavách Lačnově. Včera absolvovali hasiči taktické cvičení na možný výbuch tlakových lahví na zámku v Bystrém.

Poděkování do Rohoznéod Ilony Žídkové

Kdekoho z nás sevře tíseň, když zazní požární siréna nebo je slyšet houkání požárních či záchranných zdravotních vozů. Taková situace nastala v pondělí v podvečer v Rohozné, kdy právě požární siréna svolávala do akce členy místní jednotky požární ochrany. Jak jsme později zjistili, došlo ke vznícení unikajícího plynu z plynové nádrže do auta, která byla umístěna ve sklepě rodinného domu a bylo s ní zřejmě neodborně zacházeno. Neštěstí bylo v tom, že byli těžce zraněni dva obyvatelé domku, kteří byli s popáleninami transportováni do Brna.

Pro nevelkou vesnici, kterou Rohozná bezpochyby je, byla tato událost událostí s velkým „U“, protože v akci byli vlastnětři záchranné požární sbory, dvě sanitky a také dva vrtulníky . Přílet vrtulníků na místní stadion s cílem přemístit zraněné na popáleninové centrum do Brna se stal pro místní občany opravdovou „atrakcí“, přestože v mnoha očích byly vidět slzy a stres z tohoto neštěstí.

Napsat tento článek mě však nutí skutečnost, že první na místě neštěstí byličtyři členové místní jednotky dobrovolných hasičů, kteří odvedli úžasný kus práce spočívající v rychlosti, rozvážnosti a plném nasazení pomoci ochránit životy a majetek postižených. Tento prvotní zásah možná pomohl tomu nejhoršímu, co mohlo následovat – výbuchu této plynové nádrže a před příjezdem profesionálních požárních jednotek již měli oheň uhašený, nádrž postupně ochlazovali a zraněné osoby byli mimo místo vznícení.

A právě to, že vostatních médiíchnebyli naši dobrovolní hasiči zmíněni, vyzvedávám jejich práci a přístup alespoň v tomto článku. Zásahu se zúčastnil řidič pan Culík a dále tři bráchové - Martin, Roman a Petr Jandlovi, kteří si zaslouží poděkování nás všech občanů z Rohozné.

Vím, že zrovna tito kluci o žádnou popularitu a zvláštní slova chvály nestojí, ale zastávám názor, když je za co chválit, má se to udělat, přestože v dnešní uspěchané, závistivé a rvavé době se to moc nenosí..