Výkopové práce ve vojenském areálu v Květné vydaly cenný nález. Dělníci vytáhli ze země několik dílů historických božích muk s motivem svatého Jana Nepomuckého a Ježíše Krista. Ještě než je ale stačili archeologové odvézt k prozkoumání, někdo je přímo na posádce poškodil. Případem se zabývají nejen archeologové a historici, ale i policie. Škoda zřejmě přesáhne sto tisíc korun. Vandal památku z 19. století nenávratně zničil, a to je nevyčíslitelná škoda.

Otisk asfaltu

Boží muka ležela v zemi ve vojenském areálu desítky let. Skládala se ze čtyř sochařských dílů, zvláště cennými prvky jsou reliéf svatého Jana Nepomuckého a porcelánový medailon s hlavou Ježíše Krista. „Stavba nám oznámila, že při výkopových pracích našli ve vojenském prostoru část opracovaného kamenného bloku. Jeli jsme se na místo podívat a vše zdokumentovat. Zjistili jsme, že jde o část božích muk,“ přiblížila Jana Němcová, archeoložka z Regionálního muzea v Litomyšli.

„S kolegou jsme ohledali situaci a v rámci záchranného archeologického výzkumu jsme zjistili, že boží muka stála přímo v tom prostoru, kudy zřejmě procházela starší cesta. V době, kdy tam po válce vznikl vojenský prostor, došlo k jejich stržení. V areálu se udělaly asfaltové silnice, na některých prvcích je vidět i otisk asfaltu,“ dodala Němcová.

Boží muka pocházejí podle archeoložky z 2. poloviny 19. století. Otazník visí nad tím, kdo je nechal vyrobit a jakou měla spojitost s historickými cestami. Archeology čeká pátrání v pramenech a starých mapách. „Snažíme se podle dobových map zjistit průchody starších cest. Zatím jsme neztotožnili žádné zobrazení na mapách s nalezenými muky. Nejsou ani zapsaná jako nemovitá kulturní památka. Což je logické, protože hned po válce v místě vznikl vojenský prostor. Musíme více pátrat v historii,“ dodala Němcová.

Poškodil je vandal

Nález zůstal ve vojenském prostoru, ale bohužel nebyl v bezpečí. Neznámý vandal památku zdevastoval. „Škoda, že jsou poškozená, protože jinak jsou boží muka kompletní. Části motivů, které pachatel poškodil, nebude možné opravit, zřejmě se budou muset vytvořit znovu podle fotografií, které máme,“ popsala Němcová.

Trestný čin

Případem se zabývá policie. „Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z poškození cizí věci. Předběžně odhadovaná škoda je vyčíslena na sto tisíc korun, nicméně kolegové podali žádost na odborné vyjádření ke stanovení výše škody,“ uvedla policejní mluvčí Dita Holečková.

Vojenský areál se nachází na rozhraní katastrů Květné a Radiměře. Místo, kde byla boží muka objevena, je už Radiměře. Vesnice má o památku zájem. „V horní části obce máme kapli sv. Jana Nepomuckého a uvažujeme, že bychom boží muka umístili k ní. Jak budeme mít nějaké peníze, necháme je zrestaurovat,“ řekl starosta Radiměře Roman Satrapa.

Boží muka mají pohnutý osud. „Dvakrát došlo k jejich poškození, poprvé byla stržena v poválečném období a nyní po znovuobjevení poškozena neznámým pachatelem. Teď snad již budou stát a lidé si budou moci prohlédnout jejich zrestaurovanou verzi,“ uzavřela Němcová.