Naposledy se tak stalo na besedě ve Svitavách, kterou uspořádal Jiří Mach ze svazu ochránců přírody Rybák. Svitavy nejsou jediným místem v regionu, kde by měly vyrůst vrtule. Investoři uvažují o lokalitách u Vendolí, Březové nad Svitavou nebo Opatova.

Lidé ve Svitavách v současné době čekají, jak dopadnou jednání ohledně přípravy větrného parku. Podle Jiřího Macha by měly elektrárny vyrůst podél budoucího obchvatu města od křižovatky na Opatov až k silnici na Kamennou Horku. „Máme zmapované území. Nyní zde probíhá měření větru. Až budeme mít hotovou studii proveditelnosti, předložíme lidem všechna pro a proti. Poté obyvatelé Svitav rozhodnou o stavbě v referendu. To je jasné,“ informoval místostarosta Jaroslav Klodner. Svitavští zatím počítají s parkem třinácti vrtulí. Studii dokončí v červenci. Na podzim spustí informační kampaň. „Pokud lidé odmítnou větrné elektrárny, nebudeme v projektu pokračovat,“ dodává Jaroslav Klodner. Ochránci přírody ale upozorňují na množství a velikost elektráren. „Svitavska se mimo jiné dotýká tah ptáků, mezi nimiž nechybí čápi. Navíc je to závažný zásah do krajinného rázu. Nejsme ovšem striktně proti vrtulím. Za dodržení určitých podmínek vítáme, že jde o čistý zdroj energie,“ vysvětluje ochránce přírody Jiří Mach.

Nová dominanta

Větrné elektrárny zřejmě brzy postaví investor u Březové nad Svitavou. Jednání už trvají dva roky. „Soukromá firma ještě ani nepožádala o stavební povolení,“ uvedl Václav Hnát z březovského stavebního úřadu. Lidé ve městě se ovšem proti větrníkům nepostavili. „Půjde o deset malých elektráren, které jsou vysoké asi dvacet pět metrů. Měly by stát na kopci nad farou. Vrtule považuji za novou dominantu Březové. Od lidí jsme negativní reakce nezaznamenali,“ sdělil místostarosta Martin Švancara.

Větrných elektráren bude ale ve svitavském okrese daleko více. O dvou se uvažuje u Vendolí. Další čtyři možná postaví u Koclířova a Dětřichova. Sedm vrtulí vyroste údajně od Opatova směrem k Opatovci.

Výstavba větrných elektráren s sebou většinou nese vlnu odporu některých lidí. Petici vyvolal záměr investora u Janova. Dvakrát uskutečnili referendum v Koclířově. Lidé dvakrát řekli jasné „ne“. Ochránci přírody apelují na lidi, aby se zajímali o stavbu větrných parků a širší souvislosti problematiky.

Jiří Mach ze svazu ochránců přírody Rybák ve Svitavách zorganizoval besedu na toto ožehavé téma. Rozhodně se ale radikálně nestaví proti vrtulím. „Myslím si, že všeho moc škodí. Vadí nám, že výstavba se děje bez koncepce na několik let. Hrozí totiž, že dosáhne masových měřítek. Nelze odhadnout, kde skončí. Chybí nám také komunikace a máme potvrzené, že klesá návštěvnost a zájem turistů o místa, kde je mnoho větrných elektráren,“ uvedl Jiří Mach.

Krajský radní Petr Šilar ale s jeho stanoviskem nesouhlasí. Tvrdí, že rozhodující je podle zákona územní plán. „Pardubický kraj má jako jediný v republice územní plán schválený. A to je více než nějaká koncepce,“ vysvětlil radní Petr Šilar. Dodává, že roky vytváří studii, k níž se může kdokoliv vyjádřit. Ta mimo jiné vymezila místa, která nejsou pro vrtule vhodná. „Každý člověk má právo říci své připomínky. Když zastupitelstvo záležitost projednává, občané se o dění nezajímají. Křičí až ve chvíli, kdy dojde na samotnou realizaci,“ dodal Petr Šilar.

Lidé ve Svitavách věří, že jim radní poskytnou dostatek objektivních informací. Jiří Mach je připravený apelovat na zastupitele, aby dali lidem prostor pro jejich názory.