Zastavit v centru, skočit si nakoupit a bez zaplacení parkovného zase odjet se lidem v Boskovicích už tak snadno nepodaří. Kvůli velkému počtu řidičů, kteří ve městě parkovali zadarmo, na placených parkovacích zvýšili kontroly. Od února je obchází pracovníci Služeb Boskovice.

„Velká část řidičů, kteří parkují na placených parkovištích v centru Boskovic, za parkování neplatí. Podle Generalu dopravy, který jsme si nechali vypracovat, jsme zjistili, že jen na Masarykově náměstí za parkovné nezaplatí kolem padesáti procent řidičů. Proto Služby Boskovice ve spolupráci s městskou policií zavedli od února pravidelné hlídání parkovišť,“ uvedl místostarosta Boskovic Dominik Božek.

Každý den obchází pracovník Služeb Boskovice parkoviště na Masarykově náměstí, na ulici 17.listopadu, na ulici Bezručova a na Náměstí 9. května. Kdo z řidičů nemá za oknem svého auta doklad z parkovacího automatu nebo parkovací kartu, tomu dá hlídač lístek s upozorněním, že na placeném parkovišti nezaplatil. „Kontrolor si poznačí značky aut, jejichž řidiči nezaplatili a seznam je předán na městskou policii, která poté vyjíždí na kontrolu parkovišť. Podle naší statistiky toto opatření pomáhá, od února už v Boskovicích neplatících řidičů ubylo. Projevil se i zvýšený zájem o zakoupení parkovacích karet na ulici Bezručova,“ přiblížil ředitel Služeb Boskovice Milan Strya.

Podle ředitele boskovické městské policie Davida Krátkého řidiče v Boskovicích nestraší jen pokutami, hlídací akce má na ně působit hlavně preventivně. „Spousta lidí, když vidí, že se na parkovištích pohybuje pracovník služeb, tak parkovné raději sami hned zaplatí. Časem by se měl ke službám přidat k hlídání na parkovištích také městský strážník. Podle výdělků z parkovacích automatů pak vyhodnotíme, co vychází lépe, abychom věděli, jak postupovat dál,“ doplnil Krátký.

Přeplněné parkoviště na Masarykově náměstí v Boskovicích se podle vedení města díky kontrolám vyprazdňuje, na úbytek řidičů však naříkají obchodníci. „O hodně zákazníků jsme přišli, když se v minulém roce otevřelo v Boskovicích Tesco, u kterého je parkoviště zadarmo. A teď, když si lidé kvůli hlídkám nemůžou bez zaplacení ani odběhnou do obchodu, jich ještě ubývá. Město nám tím hází klacky pod nohy, pokud parkovné ještě zdraží, nebude už tady jezdit nakupovat nikdo,“ postěžovala si obchodnice z Masarykova náměstí, která nechtěla být jmenována.

Podle starosty Boskovic Jaroslava Dohnálka však za parkovné lidé na náměstí platit musí. „Obracejí se na nás obchodníci z Masarykova náměstí, že u nich už lidé tolik nenakupují, protože nemají na zaplacení parkovného. To se ale na náměstí platilo už dříve, jen se nyní začalo víc hlídat. Považuji za normální, že když se má někde za parkování platit, tak že za ně lidé platit budou. Z parkovného se rozhodně městská kasa nenaplní, musíme ale aspoň pokrýt náklady na provoz a úklid parkovišť,“ vysvětlil Dohnálek.

Oproti Boskovicím, v Blansku parkuje zadarmo jen několik málo řidičů. Lístečky za stěrače aut tam rozdávají městští policisté už několik let a podle nich pravidelné kontroly na parkovištích fungují. „Na to, jestli řidiči na parkovištích ve městě platí, zaměřujeme akce ve spolupráci s pracovníky Služeb Blansko už delší dobu. Většina řidičů, kteří parkují v centru Blanska, proto za parkování platí, neplatičů je tak kolem patnácti, dvaceti procent,“ přiblížil vedoucí blanenské městské policie Martin Lepka s tím, že ani za poslední dobu jich s nárůstem počtu aut nestoupá. „Samozřejmě, že se občas stane, že když si někdo přijede do centra například vybrat peníze z bankomatu nebo si někam odběhne a zdrží se na parkovišti jen chvíli, tak že za parkování nezaplatí. Většina lidí, a zvláště, když na parkovišti nechají auto delší dobu, však v Blansku za parkování platí,“ dodal Lepka.