Taková situace by mohla od prvního března nastat v boskovické nemocnici. Za předpokladu, že se tamnímu vedení nepodaří sehnat náhradu za devět chirurgů. Nebo je přesvědčit, aby své výpovědi stáhli. Lékaři se ke konci minulého roku připojili k celorepublikové kampani Děkujeme, odcházíme a dali výpověď.

Jednatel boskovické nemocnice Rostislav Verner tvrdí, že situace je sice kritická, ale nikoli beznadějná. S lékaři se opakovaně sešel. Další jednaní budou na programu příští týden. „Požadavky lékařů, kteří dali výpověď, chápu. Jsou logické a konstruktivní, jenže při současném systému zdravotnictví a možnosti financování nemocnic je splnění jejich podmínek z mé pozice omezené. Čekají nás další jednání, vše je otevřené. Důležité je jak se ještě celá situace s kampaní Děkujeme, odcházíme vyvine na celostátní úrovni a také v krajích. Samozřejmě se musíme připravit i na nejhorší možnou variantu, že všech devět lékařů skutečně na konci února odejde,“ poznamenal Verner. Zároveň dodal, že lékaři z ostatních oddělení se k výzvě nepřipojili.

Vedení města, které prostřednictví své společnosti boskovickou nemocnici provozuje, zatím nechává jednání s lékaři na šéfovi nemocnice Vernerovi. „Odchod devíti chirurgů z jedenácti by znamenal pro nemocnici velký problém. Vedení nemocnice se v současnosti snaží najít řešení a s lékaři jedná. V zájmu města není přijít o kvalitní lékaře. Jsme ale optimisté a věřím, že se tento problém podaří vyřešit,“ řekl místostarosta Boskovic Dominik Božek.

Stanovisko některého z lékařů oddělení boskovické chirurgie se nepodařilo včera přes několik telefonátů redaktora Blanenského deníku Rovnost získat. Buď právě operovali, nebo nechtěli mluvit. „Spěchám právě na sál. I kdybych však měl čas, tak vám k tomu nic neřeknu. Nezlobte se,“ řekl primář chirurgického oddělení Jiří Vokurka. Podobně se vyjádřil i chirurg Miroslav Dobiášek mladší. „O situaci ohledně výpovědí lékařů na naší chirurgii se s vámi bavit nebudu. Nezlobte se,“ řekl Dobiášek.

Pro pacienty je však chirurgické oddělení v boskovické nemocnici zcela klíčové. V blanenské nemocnici chirurgické ani anesteziologicko-resuscitační oddělení jako v Boskovicích totiž nemají, jen chirurgickou ambulanci. Pokud by se vedení boskovické nemocnice nepodařilo lékaře přesvědčit, aby své výpovědi stáhli, nebo za ně našli náhradu, mohli by chirurgické oddělení po jejich odchodu rovnou zavřít. To potvrdil i jednatel Verner. „Je to ta nejhorší varianta, které se samozřejmě snažíme zabránit. Ale se dvěma lékaři, kteří by na oddělení po odchodu kolegů zbyli, nemáme šanci zajistit akutní chirurgickou péči. Lidé by museli jezdit až do Brna,“ dodal Verner s tím, že po posledním setkání s boskovickými chirurgy žádný z nich výpověď nestáhnul.

„Myslím, že lékaři táhnou za jeden provaz a ve svých názorech jsou jednotní. Opakovaně mi na jednáních říkali, že podporují výzvu Děkujeme, odcházíme. Nesouhlasí se současným systémem zdravotnictví. Nelíbí se jim platové ohodnocení, možnost dalšího vzdělávání lékařů, systém zdravotní péče. Z jejich strany vyplynulo, že to není krok proti vedení boskovické nemocnice, radnici nebo poškození dobrého jména nemocnice. Otevřeně jsme se bavili i o dalších problémech nemocnice a cestě, jak je vyřešit,“ řekl Verner a dodal, že příští týden se do jednání s lékaři zapojí i starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.