To je šestiletý Michal Barák ze Svitav.  Usmívá se,  povídá, není na něm poznat, že by byl vážně nemocný. Ale je…

Malý Michal se narodil s problémy s odtokem mozkomíšního moku.  „Má zúžené místo v hlavě, proto má pod kůží za uchem speciální strojek, který odvádí mok do břicha," vysvětluje  maminka Jana  Baráková.  Už když byl Míša miminko, tak se rodičům nezdálo, že mu moc roste hlava. „Lékaři nám ale říkali, že dokud nezaostává ve vývoji, tak je vlastně všechno v pořádku," vzpomíná   maminka Michala.  Jenže v pořádku to nebylo.  Malý Michal dostal epilepsii a postupně začal ztrácet zrak. „Momentálně  má zúžené zorné pole, výpadky ostrosti a celkové výpadky vidění. Doktoři  neví, jak mu pomoci. Jezdíme na specializované oddělení do  Prahy do Motola,"  přibližuje onemocnění syna Jana  Baráková.

Pomoc  z kraje

Michal má díky velké hlavě přetíženou páteř i nohy.  Jeho maminka popisuje, že má páteř částečně deformovanou a trpí  bolestmi.  „Potřebujeme mu koupit polohovací postel, aby se mu ulevilo, protože zatím spí na normálním lůžku a to mu nedělá dobře," říká maminka.  Klučina navíc nosí při pohybu venku speciální přilbu, protože má potíže s rovnováhou. Ve větším kolektivu lidí dostává epileptické záchvaty.

Pomůcky pro  hendikepované nejsou zrovna levné a Barákovi mají kromě Míši ještě osmiletou dceru Kristýnu. Rodičům  šestiletého Michala  ale pomohl chlapecký sbor Boni pueri z Hradce Králové, který společně s Pardubickým krajem uspořádal benefiční koncert.  Šek na třicet tisíc korun včera přivezla rodině do Svitav radní Jana Pernicová společně se sbormistrem  Pavlem Horákem.  „Řešili jsme zařazení pedagogických asistentů a těchto dětí. Setkali jsme se s mnoha případy, kdy při změně sociálních dávek nemá mnoho rodin peníze ani na základní věci pro své děti. Spolupracujeme se sborem Boni pueri, a tak jsme se rozhodli pomoci," uvedla krajská radní Jana Pernicová, která zodpovídá ze oblast školství.

Po poradě s odborníky vybrali tři rodiny, mezi které výtěžek koncertu rozdělí. „Michal se vyrovnává s těžkým kombinovaným postižením, které vyžaduje speciálně upravenou postel z důvodu ochrany hlavy. Myslím, že charitativní koncert naplnil očekávání, avšak je to jen kapka v moři lidské solidarity. Pomáhat hendikepovaným dětem při jejich začleňování do běžného života musíme i nadále a třeba i jinými způsoby. Začněme každý ve svém nejbližším okolí," dodává Jana  Pernicová.

Zahřálo u srdíčka…

Chlapecký sbor Boni pueri má za sebou už stovky koncertů pro nadace a hendikepované děti.  Do Svitav přijel za malým Michalem včera i jeho sbormistr Pavel  Horák společně s třináctiletým zpěvákem Filipem Havlíčkem. „Snažíme se kluky ve sboru vést nejen ke zpěvu, ale také k tomu, aby věděli, že jejich výjimečnost může pomoci druhým. Vybíráme si důvěryhodné lidi, aby se peníze dostaly na správné místo," podotýká sbormistr Pavel Horák.  Souhlasí s ním i Filip ze sboru. „Pomohli jsme našimi koncerty dětem i nadacím. Zahřálo mě to u srdíčka, že jsme jim mohli takto pomoci," říká Filip Havlíček.

Michalu Barákovi je šest let.   Čeká ho školka a pak škola. „Obáváme se, jak to bude s učením.  Jeho mozek byl poškozený. Uvidíme, jak to půjde. Ale když se nenaučí číst a psát, tak se to nenaučí, hlavně že chodí a mluví," uzavírá maminka Jana Baráková.