Bolest hlavy (cefalea) jako jedna z nejčastějších potíží na neurologické ambulanci. Bolest hlavy může být různého původu, proto je důležité odhalit pravou příčinu. Jenom tak se dá problém úspěšně léčit od samého začátku, lze tím dosáhnout zlepšení kvality života těchto pacientů a vyhnout se dlouhé léčbě.
Bolest hlavy se definuje jako bolestivý pocit, který se objevuje na úrovni lebeční klenby, t. j. od očí až po krční páteř. Bolest hlavy nepochybně představuje jednu z nejběžnějších těžkostí, které nás trápí a s kterými se obracíme na lékaře. Přibližně 85 procent lidí trpělo, alespoň jedenkrát v živote, nějakou formou bolesti hlavy. Ve většině případů je tato bolest mírná a ustupuje spontánně anebo po užití běžných a veřejnosti dobře známých léků proti bolesti. Tím se bolest hlavy stává možno nejčastějším onemocněním léčeným samotnými pacienty bez předcházející konzultace s lékařem. Bolest hlavy ale může v některých případech upozorňovat na závažnější onemocnění, které ve svých počátcích nemá jiné klinické projevy.
Zjednodušeně lze říci, že bolest hlavy vzniká v důsledku zánětu, útlaku nebo tahu některé ze struktur nacházejících se na a v hlavě, od kůže a svalů, které jí pokrývají, přes kosti lebky a nervy vystupující z mozku až po tepny uvnitř lebky. Samotná mozková tkáň nemá receptory bolesti, tudíž vlastní poškození mozku není bolestivé. Podle vyvolávající příčiny rozlišujeme různé typy bolestí hlavy.
Bolest hlavy může být samostatnou chorobnou jednotkou (primární bolest hlavy), většinou chronického charakteru, anebo je příznakem jiného základného onemocnění (sekundární bolest hlavy). Proto je velice důležité její správně oklasifikování, aby pacient mohl dostávat vhodnou léčbu a dodržovat příslušné preventivní opatření.
Příklady primárních bolestí hlavy:
Tenzní bolest hlavy: každodenní chronická bolest hlavy.
Migréna: bez aury (běžná) anebo s aurou.
Smíšená cefalea.
Hortonova kumulovaná cefalea: chronická záchvatová hemikranie.
Příklady sekundárních bolestí hlavy:
Cefalea souvisící s cévními procesy: zánět spánkové tepny, bolest hlavy při hypertenzi.
Lebeční neuralgie: neuralgie trojklaného nervu.
Cefalea toxického a medikamentozního původu: bolest hlavy při zneužívání léků.
Poúrazová cefalea.
Cefalea maligního původu anebo při nitrolebečních procesech: krvácení, infekce, nádor.
Symptomy:
Bolest: mírná, středně těžká, těžká; lokalizovaná anebo generalizovaná, trvalá anebo záchvatová; svíravá.
Doprovodné příznaky: pocit na zvracení a zvracení; zrakové poruchy; ztráta chuti k jídlu; závratě; horečka; únava.
Diagnostika
Když se opakovaně vyskytují bolesti hlavy společně s některým z výše uvedených příznaků, je nutné obrátit se na Vašeho lékaře s cílem stanovení diagnózy a správné léčby. Lékař na základě anamnézy a fyzikálního vyšetření určí další potřebný diagnostický postup, jako kupř. rentgen lebky, elektroencefalogram (snímaní elektrické mozkové aktivity prostřednictvím elektrod umístněných na určitých místech lebky), rozbor krve a mozko-míšního moku, CT.
Léčba
Prevence faktorů, které přispívají ke vzniku bolesti hlavy: potraviny, léky, tabák, alkohol, životní styl, klimatické podmínky.
Léky:
Slabší analgetika: paracetamol, acylpyrin, metamizol, kodeín, propyfenazon.
Protizánětlivé přípravky: diklofenak, ibuprofen, naproxen, ketorolak.
Ergotamínové přípravky: dihydroergotamin, deriváty ergotaminu.
Sumatriptan a jeho deriváty.
Anxiolytika a myorelaxancia: diazepam, tetrazepam.
Antidepresíva: amytriptilin, guajacuran.
Prognóza
Správně stanovená diagnóza, prevence a léčba primárních bolestí hlavy dokáže v současné době výrazně zlepšit kvalitu života pacientů. U sekundárních bolestí hlavy jejich další průběh závisí od základního onemocnění, které je jejich příčinou. Prognóza bolestí hlavy, které vznikají následkem závažnějších onemocnění, bude logicky záviset od jejich průběhu.
Marián Kuchar,primář neurologie v Litomyšli