Vrtačky, kleště a bolest. To je trojice věcí, která se většině lidí vybaví, když se řekne „návštěva u zubaře“. Avšak preventivní prohlídka je většinou bezbolestná a mnohem spíše se díky ní vyvarujete zákroku na některé ze zubních pohotovostí.

„S bolestí se v ordinaci setkáte opravdu výjimečně. Například u mě je důvodem návštěvy zhruba jednoho pacienta za čtrnáct dní. Smyslem preventivních prohlídek je předejít kazu a s ním i bolestivým zákrokům,“ potvrzuje mluvčí oblastní Stomatologické komory, lékař Vít Hrubecký. Na tvrzení, že pravidelnými kontrolami se dá kazu i zcela předejít, se shodují prakticky všichni oslovení stomatologové.

Kromě pravidelných kontrol u svého zubaře je nezbytná správná zubní hygiena a to již od útlého věku. Pro rodiče malých dětí Česká stomatologická komora (ČSK) připravila například dokument „5 P pro zdravé dětské zuby“, který jim napoví, jak se správně starat o chrup svých ratolestí. Prohlédnout a stáhnout si jej lze na stránkách www.dent.cz.

Dalším důležitým pomocníkem při boji proti zubnímu kazu je dobře zvolený zubní kartáček a pasta. To, že kartáček by neměl být ani příliš měkký ani příliš tvrdý, ví skoro každý. Už méně lidí ví, že požadavky na pastu se mohou s věkem také měnit. Proto by lidé jejímu výběru měli věnovat minimálně stejnou pozornost jako výběru kartáčku. Důležité je neopomíjet čištění mezizubních prostor pomocí zubní niti nebo mezizubního kartáčku. Ne vždy platí, že nejdražší se rovná nejlepší. S výběrem vhodného hygienického náčiní určitě rád poradí zubní lékař.

Máte-li i přesto strach z bolesti při zákroku, bát se nemusíte, neboť jsou zde alternativy. V dnešní době dostanete umrtvující injekci prakticky při jakémkoliv zákroku. Navíc, budete-li chodit na pravidelné kontroly, pravděpodobně zákrok vůbec nebude potřeba.

„Povinností každého pojištěnce je registrace u zubního lékaře a jedna preventivní prohlídka v roce. Naše pojištění ale hradí dokonce bezplatnou prohlídku dvakrát ročně,“ řekla Zdeňka Šustová, primářka stomatologického oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Stav českých zubů se bohužel nelepší. V nejoptimističtějším případě podle zubařů stav chrupu stagnuje nebo se horší. Nejčastěji provedeným zákrokem je i po letech sanace (oprava) kazu. Tomu nahrává i fakt, že na pravidelné prohlídky chodí jen velice málo lidí. Podle aktuálních čísel za rok 2010 dorazilo na kontrolu jen 50 % lidí. A to i přes to, že většina zubařů denně ošetří okolo 20 pacientů.

Stále častěji se objevuje problém sehnat volného zubního lékaře. V Královéhradeckém kraji je registrováno okolo dvou set specialistů, avšak ne každý má volné kapacity. V současné době je na území krajského města registrováno 14 zubařů, přijímajících nové pacienty. S tímto problémem mohou pomoci stránky ČSK. Naleznete na nich podrobný seznam zubařů s volnou kapacitou, řazený nejen podle krajů, ale například i zdravotních pojišťoven. Je však třeba pamatovat na to, že objednací doba se u většiny stomatologů pohybuje okolo půl roku.

Velkou roli při návštěvě zubaře může hrát i cena úkonu. U jednotlivých lékařů se ceníky za nadstandardní zákroky různí. K nahlédnutí jsou přímo v ordinaci. Odstranění kazu už dávno neznamená šedočernou plombu kazící úsměv. Vývoj nových materiálů na spravování a výrobu korunek jde neustále kupředu.

Strávíte-li jednou za půl roku pár minut kontrolou od zubního lékaře a každý den věnujete chvilku hygieně ústní dutiny, můžete předejít vzniku zubního kazu i jiných mnohem bolestivějších a vleklým postižení svého chrupu.

Pět „P“ pro zdravé zuby

1. První návštěva zubního lékaře je doporučena již v době prořezávání prvních dočasných (mléčných) zubů, nejpozději však ve 2 letech věku.
2. Předškolní dítě si samo zuby nevyčistí, je nutná pomoc a dohled rodičů.
3. Použití správné techniky a pomůcek k účinnému čištění zubů doporučí zubní lékař.
4. Pravidelné používání vhodné zubní pasty je významným zdrojem fluoru, důležitého pro zachování zdravých zubů.
5. Preventivní prohlídky chrupu 2x ročně umožní včas odhalit začínající zubní kaz.

DAVID KOŘÍNEK