Na opravu základů budovy získalo 50 000 korun z grantu kraje, celkový rozpočet se však odhaduje na čtyři miliony korun. Unikátní památka by měla návštěvníky vrátit do doby zhruba před 100 lety, zatím na ní pracují dobrovolníci.

„Vnitřní část elektrárny se snažíme uvést do původního stavu. Byly odkryty rošty, schované pod vrstvou betonu, a instalovali jsme i historickou parní lokomobilu, která čeká na svou rekonstrukci,“ řekl předseda sdružení Průmyslové muzeum Mladějov Miloš Kopřiva.

Závodová parní elektrárna byla postavena v roce 1919. Byla osazena dvěma stacionárními lokomobilami, každá o výkonu 185 koní, a dvěma generátory proudu, z nichž každý podával výkon 150 kilowattů. Lokomobily byly vytápěny uhlím vytěženým ve vlastních dolech. Vedení vysokého napětí bylo nataženo k dolům v Nové Vsi a Hřebči, o nízkém napětí do místní dílny. Závod dodával proud i obci Mladějov. V roce 1965 však byl šamotový závod napojen na veřejnou síť, vybavení elektrárny bylo demontováno a posláno do šrotu, budova sloužila až do ukončení provozu šamotky jako sklad.

Muzeum spolu s dalším sdružením provozuje také téměř 11 kilometrů dlouhou úzkorozchodnou železnici.

(čtk, red)