Totální propad lidoveckého kandidáta Daniela Hermana na Chrudimsku byl jedním z největších celorepublikových překvapení senátních voleb. Politologové jednoznačně sázeli právě na něj, prohrál ale drtivým rozdílem. Byl to ovšem jak přes kopírák výsledek z Náchodska, kde pro změnu neuspěl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Je to tvrdé vysvědčení lidovcům, kterým doposud druhá kola senátních voleb vždy přála. Svou roli mohla sehrát i regionální příslušnost vítězného Jana Tecla oproti „Pražákovi“ Hermanovi. „Ve sněmovně jsou lidovci výrazně defenzivní a neúspěšní. Po úspěchu v komunálkách však měli dojem, že jim narostla křídla a mohou skoro všechno. Trošku zpychli a lidé je okamžitě vrátili zpět na pevnou zem,“ řekl politolog Jiří Štefek.

Pravice uspěla i na Svitavsku

Na úspěch Michala Kortyše na Svitavsku většina znalců sázela. A potvrdilo to tvrdou facku ČSSD v letošních komunálních a senátních volbách. Vždyť, aby na levicovém Svitavsku vyhrál kandidát ODS před sociálním demokratem, to ještě před dvěma lety patřilo do kategorie science-fiction.

Do značné míry Kortyšovi pomohla nízká volební účast a naopak výrazná podpora na Litomyšlsku, odkud pochází. Například v Moravské Třebové, kde je Havíř nyní doma, bylo u uren v druhém kole jen 13 procent voličů, zatímco v Litomyšli přes 30 procent.

 Starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS) získal na Chrudimsku 63,89 procenta. „Takový výsledek jsem nečekal, byla pro mě čest už postoupit do druhého kola,“ reagoval Tecl na své výrazné vítězství nad Danielem Hermanem.

Tecl se narodil v roce 1963 v Chotěboři, kde ho místní pamatují jako velkého příznivce ochotnického divadla. Pracoval u okresní správy spojů, po roce 1989 začal podnikat. Od roku 2004 je členem ODS a dva roky poté se stal zastupitelem a radním Havlíčkova Brodu. V červnu 2010 byl zvolen starostou města, stal se i krajským zastupitelem. V roce 2014 získal titul Nejlepší starosta Vysočiny. Do Senátu kandidoval proto, že se denně setkává s příběhy lidí, kterým by pomohly kvalitnější zákony.

„Ze zkušenosti starosty vím, že chtějí-li občané pomoci řešit konkrétní problém, obrátí se na svého starostu. Mnohdy se mi však stalo, že jsem nedokázal některé věci dořešit, protože nebyly v mé kompetenci,“ podotkl. Tecl chce omezit zbytečnou administrativu. „Chci prosazovat redukci přebytečné byrokracie,“ dodal.

Michal Kortyš (ODS), současný krajský radní a bývalý starosta Litomyšle, vyhrál na Svitavsku s 62,76 procenty hlasů před svým sokem Pavlem Havířem (ČSSD).

„V Senátu chci zastupovat náš region. Využiji zkušenosti z komunální, krajské a podnikatelské politiky. Zákony, které budou přicházet, tak do nich chci vnést svoje myšlenky. Zajímá mě oblast dopravy a silnice D35, která tady pořád pokulhává. To bude, myslím, práce až nad hlavu,“ řekl Kortyš. V současné době je krajským radním zodpovědným za oblast dopravy. V komunálních volbách se minulý víkend probojoval i do nového zastupitelstva Litomyšle. Otázkou je, zda půjde všechny funkce skloubit. „Ještě jsem o tom nepřemýšlel, ale na kraji mám rozdělanou práci. Máme například výběrové řízení na dopravce, kde jsme skoro na konci a nedovedu si představit, že bych to předal někomu jinému. Chci věci dokončit a v příštích krajských volbách už nebudu kandidovat,“ vysvětlil. Je ovšem rozhodnutý, že zůstane v litomyšlském zastupitelstvu. „To si chci nechat. Litomyšl je moje srdeční záležitost,“ uzavřel.