K urnám pak voliči mohou přijít ještě i v sobotu od osmé do čtrnácté hodiny. 
V obcích se chystají už několik dní, včera přípravy finišovaly.

„Museli jsme nachystat volební lístky a roznést je po vesnici," popsala jeden z dřívějších kroků Milena Renzová z Vidlaté Seči. Spolu se starostou se podílí na přípravách voleb. Ve čtvrtek  přišel na řadu úklid volební místnosti. Ať už volby evropské nebo komunální, mnoho se nemění. „Urna, přenosná urna, zástěna, panel se vzorovými lístky, volební seznam," jmenovala některé z nutných náležitostí volební místnosti Milena Renzová a dodala: „Musíme také vyvěsit vlajky, tentokrát naši i tu evropskou."

Modrá vlajka s kruhem ze žlutých hvězd, to je asi jediný rozdíl oproti přípravám na jiné volby.

Také v dalších obcích už jsou na voliče přichystaní. „Místnost připravená, komise svolaná," hlásil starosta Telecího Jaroslav Šimon. Volební účast v těchto volbách odhaduje na přibližně třicet procent. „Jsem  ve funkci první období. Minuté evropské volby jsem nezažil, nemám moc s čím srovnávat," vysvětlil starosta z Telecího. Jedním si je ale jist. „V sobotu odpoledne tady hrajeme fotbal, tam přijde lidí určitě víc," uzavřel Jaroslav Šimon.

Vize malé účasti

Eurovolby v minulosti neprovázela příliš velká účast. 
I v obcích potvrzují, že pokud se jedná o komunální volby, voličů přijde hodně, ale tady si netroufají ani odhadovat. Jak to tedy skutečně bude tentokrát, se můžeme  zatím pouze domnívat. Oprávnění  voliči už ale mají jasno. Někteří alespoň, řekněme,  polojasno.

Například Petr Bradna z Březové nad Svitavou už ve volby ztratil důvěru. Jeho volební lísky skončí v koši, ne v urně. „Myslím si, že je to zbytečné. Stejně si všechno udělají tak, jak je potřeba. Podle mě jsou volby fraška," konstatoval jednačtyřicetiletý Petr Bradna a dodal: „Vidím to ze zkušenosti z minulých let. Vždycky něco naslibují, ale nesplní." Přes rezignaci na volby mu neunikly předvolební kampaně. Prozradil, že vždy mezi nimi některá zaujme, ale ani to ho nepřiměje do volební místnosti dorazit.

Naproti tomu mladá maminka ze Svitav je pevně rozhodnutá svůj hlas odevzdat. „Ale ještě se rozmýšlím, koho vlastně budu volit. Rozhoduji se mezi dvěma kandidáty. Budu si vybírat menší zlo, nejspíš takové, které přinese to nejlepší pro nás pro lidi, to, co potřebujeme, aby se nám tady žilo hezky," předsevzala si Naďa Obrová.

Věděli jste, že…?

Obyvatelé zemí Evropské unie budou volit celkem 751 poslanců, kteří na pět let zasednou do lavic Evropského parlamentu. Kolik křesel obsadí, která země Unie je striktně dané. Uplatňuje se tu pravidlo „sestupné poměrnosti".

To v reálu znamená, že země s větším počtem obyvatel mají více křesel, kdežto méně početné státy se musí spokojit s méně zástupci v Evropském parlamentu. Ovšem menší státy mají více křesel, než by ve skutečnosti z důsledného dodržení proporcionality vyplývalo.

Ztratili jste se? V konkrétní řeči čísel pravidlo určuje, že čeští voliči pošlou na pět let do Štrasburku dvacet jedna europoslanců, stejně tak jako například Maďarsko, Belgie nebo Portugalsko. Kdežto například Velká Británie tu bude mít zástupců sedmdesát tři, Německo dokonce devadesát šest.

Volby v České republice skončí v sobotu úderem čtrnácté hodiny. Na výsledky si ale budeme muset chvíli počkat. Mohou být zveřejněny teprve poté, co se v celé Evropské unii uzavřou volební místnosti.  Čekat se bude na Itálii, kde volby končí nejpozději, tedy až v neděli hodinu před půlnocí. 

Jak vypadaly volby do Evropského parlamentu 
před pěti lety?Naposledy jsme šli  volit své zástupce do Evropského parlamentu před pěti lety a to v roce 2009. Nejvyšší volební účast tehdy na Svitavsku zaznamenali v obci Vysoká nedaleko Jevíčka. 
K urnám tu přišlo odevzdat svůj hlas celkem 57,14 procent voličů. Toto číslo Vysokou katapultovalo na první místo v tabulce volební účasti v celém Pardubickém kraji. Naopak nejmenší zájem o evropské volby byl ve Stašově. Tady odvolilo pouze 12,44 procent oprávněných obyvatel. Oproti Vysoké velký rozdíl. Posledních pět let zájmy České republiky v euro parlamentu hájilo osmnáct mužů a s nimi čtyři ženy. Průměrný věk zvolených poslanců se zastavil těsně pod padesátkou.