Radní hodlají vrátit na náměstí historický prvek, kašnu. Ta stávala u mariánského sloupu ještě v devatenáctém století. Na stavbu požádají o třímilionovou dotaci Evropskou unii. Obchodníci v Litomyšli naopak považují kašnu za zbytečnost. Tvrdě proti ní vystoupili na středečním jednání se starostou Michalem Kortyšem.
Představitelé města chtějí v centru vytvořit místa, kde by si lidé sedli a odpočinuli. „Před hotel Zlatá Hvězda vrátíme kašnu a vytvoříme tam klidovou zónu. Přece nejsme živi jen díky automobilům. Parkovací místa tady sice ubydou, ale zase vneseme na náměstí klid a historii,“ uvedl〜 Michal Kortyš.
Živnostníci ale protestují. Kašna prý nikoho nezajímá. Zanikne několik míst, kde by mohli zaparkovat jejich zákazníci. „Kašen je v Litomyšli dost a stejně nejsou udržované. Potřebujeme každé parkovací místo,“ argumentuje Hubert Stratílek, majitel sportu na náměstí. Kašna bude podle obchodníků pro několik turistů. Starosta oponuje. „Kašnu chceme pro celou Litomyšl, kde žije devět tisíc lidí. Musíme myslet na všechny a dění propojit.“
Podle Jarmily Chladové jsou peníze potřeba jinde. Poukazuje na sídlištní brouzdaliště pro děti bez vody. „Klidovou zónu s fontánou najdou lidé v Klášterních zahradách. Náměstí by mělo žít,“ míní Chladová, která má v centru prodejnu se zdravou výživou. Jestli bude na náměstí kašna, zřejmě rozhodne až komise v Bruselu, která bude rozhodovat o udělení dotace.
Historici se ale domnívají, že městu kašna výrazně schází. Dříve sloužila jako zdroj vody pro obyvatele. Předci ji zbourali, protože přestala plnit svoji funkci. Pískovcová kašna se sochou sv. Floriána vyrostla na náměstí v 18. století. V roce 1894 rozhodli zastupitelé o vybudování železného vodovodu a kašna z Litomyšle zmizela. Florián dnes stojí v parku pod děkanským úřadem.