Tentokrát ale mají maminky opravdu strach, že přijdou o vyhlášenou porodnici. Problém přiznává nepřímo i vedení Litomyšlské nemocnice. Stovky lidí podepisují petici na záchranu dětského oddělení a porodnice v Litomyšli.

Konec porodnice?

Bez dětského oddělení nemůže porodnice existovat. Vedení nemocnice přitom už dlouhou dobu řeší potíže na dětském oddělení, kde scházejí lékaři. Letos na jaře mají údajně problémy vyvrcholit uzavřením oddělení, které je už dlouho bez primáře. S tím ovšem souvisí také situace na porodnici. „Nálada v nemocnici je velmi špatná. Nikdo neví, co se přesně děje. Dozvídáme se informace odjinud než od vedení nemocnice, to nás mrzí. Máme dojem, že jde o taktiku. Máme obavu o práci," svěřilo se nám několik zaměstnanců nemocnice, kteří ale ze strachu o místo chtějí zůstat v anonymitě.

Nastávající maminky mají obavy, zda stihnou v Litomyšli ještě porodit. „Říká se, že má porodnice skončit snad už v květnu. Prý nemají na dětském oddělení doktory," řekla těhotná Marie Kopecká.

Litomyšlí se tak šíří zpráva, že porodnici, kde se ročně narodí kolem šesti stovek miminek, hrozí zavření. „Nemohu vám oficiálně nic říci. K této problematice má právo se vyjadřovat pouze vedení nemocnice," sdělil Harald Čadílek, primář gynekologicko-porodnického oddělení Litomyšlské nemocnice.

Počkejte…

Jenže sdílnější není ani samotné vedení. Z jeho postoje je ovšem patrné, že problémy v nemocnici skutečně jsou. „V současné době nebudeme situaci komentovat. Ke všemu se vyjádříme příští týden. Připravujeme scénáře a hledáme řešení," uvedl Adrián Nemšovský, tiskový mluvčí Litomyšlské nemocnice. O práci ale údajně personál dotčených oddělení nepřijde.

Strach lidí o porodnici je opravdu velký. V Litomyšli dokonce vznikla skupinka lidí, která iniciovala petici pro zachování dětského oddělení a porodnice. „K založení petice nás vedl vážný stav v Litomyšlské nemocnici a nedostatečné informování veřejnosti. Jako občanka Litomyšle jsem neměla do minulého týdne tušení, že se chystá uzavírání gynekologicko-porodnického oddělení a dětského oddělení, a to ve velmi krátkém čase," zdůvodnila vznik podpisové akce Iva Sedláčková z petičního výboru.

Petici mohou lidé podepsat na mnoha místech v Litomyšli, mimo jiné v ordinacích několika lékařů, okolních obcích a šíří se i na sociální síti Facebook. Archy jsou k dispozici rovněž v Poličce, České Třebové nebo ve společnosti Iveco ve Vysokém Mýtě. Organizátoři zašlou petici po Velikonocích nejen na Pardubický kraj, ale také na ministerstvo zdravotnictví.

Petice za dětské oddělení a porodnici

My, níže podepsaní, prostřednictvím této petice žádáme, aby byl zachován provoz gynekologicko-porodnického oddělení a dětského oddělení Litomyšlské nemocnice, a.s. Cílem nemocnice je vybudovat stabilní nemocnici, poskytující kvalitní zdravotnickou péči v příjemném prostředí, při respektování individuální osobnosti člověka. Takovou péči v prostředí příjemném jak pro děti, tak i pro maminky a ženy a s důrazem na individuální přístup poskytuje právě gynekologicko-porodnické oddělení. Věříme, že při snaze, ochotě a personálním posílení by se podobně dařilo i dětskému oddělení. Žádáme vás proto, abyste:

– ponechali provoz gynekologicko-porodnického oddělení a dětského oddělení Litomyšlské nemocnice, tedy nedošlo k jejich zrušení a
– zajistili personální posílení dětského oddělení Litomyšlské nemocnice.