Muži v uniformách z doby první světové války čekají na přistavení parní úzkokolejky, která je odveze na bojiště. Polní nemocnice s personálem se připravuje na bitvu a diváci se shromažďují na okraji bitevního pole, na kterém o několik okamžiků později zaznívají první výstřely.

Probíhá zde rekonstrukce bitvy u Blosdorfu na rusko–rakouské hranici z roku 1915. Mladějovské pole, na němž je řada ostnatých překážek, kulometná hnízda a pozice dělostřelectva, tak připomíná karpatský kopec z rozsáhlé poloniny. Tak tehdy vypadala frontová linie mezi oběma válčícími stranami za první světové války. Války, kdy proti sobě stál celý svět.

Po obhlídce vojska zástupcem vrchního velení, který v automobilu z dávných dob přijel na bitevní pole, začíná boj. Výstřely z pušek, děl a minometů ohlušují jak diváky, tak samotné vojáky. Taktické manévry, při nichž se ruská armáda pokouší prolomit rakouskou obranu, končí zhruba o třicet minut později: Bitva utichá a zdravotnice mají plné ruce práce.

„Byl to zážitek. Hlavně děti si to užily. Ráno jsme se svezli parním vláčkem a vydrželi jsme až do odpoledne, kdy se strhla bitva,“ popisuje sobotní den Vlasta Misiořová z Olomouce, jejíž děti hledaly na poli prázdné nábojnice.