A ten den nastal právě v sobotu 3. října. Biskupické kaléšek, vyhlášený festival slivovice, se koná v obci už jedenáct let.

Při slavnostním zahájení na návsi se zpívala hymna kaléšku a připíjelo se originálními kaléšky se slivovicí. Festival se stal fenoménem. Podporuje turistický ruch a regionální produkty. Ani kaléšku se ovšem nevyhnuly dopady ekonomické krize. „Letos poprvé jsme byli nuceni vybírat od návštěvníků vstupné, symbolických dvacet korun. Festival pro nás znamená především zviditelnění a propagaci vesnice,“ uvedl starosta Dalibor Šebek.

Na kaléšku nechyběli velocipedisté, kteří jeli tradiční závod z Jaroměřic do Biskupic. K vidění byly i unikátní historické bicykly a vysoká kola. Festival je spojený rovněž se soutěží pěstitelů o nejlepší pálenku. „Porota hodnotila třicet sedm vzorků. Objevily se pálenky z kadlátek, třešní, jeřabin, jablek, hrušek nebo meruněk,“ dodal Dalibor Šebek, který se přihlásil do soutěže s pálenkou z mirabelek.

Biskupické kaléšek se neobejde bez vrchního kaléšníka. Tento titul poprvé udělili ve vsi před dvěma lety. Tehdy se jím stal jeden z otců festivalu, František Václavek. Vloni převzal funkci František Vávra a letos Bedřich Gloss. „Už roky dojíždím do Biskupic z Prahy, protože tady mám své kořeny. Vždy jsem se staral o hosty a porotu. Ke slivovici mám kladný vztah už od osmi let, kdy jsem poprvé ochutnal na zabijačce od řezníka čaj se slivovicí. To je pohádka,“ řekl Bedřich Gloss.

Slivovice se nalévala na kaléšku celý den. Duchovní otec festivalu František Václavek má nejraději tu ze švestek neboli kadlátek. A jak se pozná výborná pálenka? „Slivovice zaujme svojí vůní, chutí. Je to jako ženská. Podíváte se na ni, nevíte proč, ale je to tam…,“ vysvětluje František Václavek.

Biskupické kaléšek, hymna

Ó já smutná, přenešťastná
Co jsem to jen dělala
Chtěla jsem jenom trošku koštovat
Strašně jsem se ožrala
Ó kaléšku biskupické
Slivovico voňavá
Kterak já můžu zůstat střízlivé
Když mně každé nalívá
Slivovica je lék zázračné
Na srdce i na ňadra
A výsledek je vždycky úžasné
Lepší jež Viagra
Slivovicu biskupickó
Nezaplatí žádné šek
Néslavnějéší v celým světě je
Biskupické kaléšek

(píseň oslavná, k poctě Kaléšku složená a na melodii písně „Ó hřebíčku zahradnický“ zpívaná)

V. Polanský – Kamarádi 2006