Vznik republiky plánovali v Biskupicích více než jeden rok. Vše vyvrcholilo v sobotu večer. „Chceme mít svobodnou republiku, ke které se může připojit každý člověk, který miluje humor a recesi. Budeme podporovat a propagovat příjemné věci spojené s Malou Hanou,“ uvedl premiér nové republiky František Václavek.

Jedním z jeho cílů je snížení spotřební daně na alkohol a zrušení omezeného množství slivovice na rodinu. „Třicet litrů je málo, protože pálenka se pije jako lék, a ne, aby devastovala lidi. V některých zemích ani spotřební daň na alkohol nemají a opilci se jim u silnic také neválí,“ vysvětluje Václavek. V nejbližší době zvolí prezidenta.

V šestičlenné vládě počítá s ministrem pro objasňování kladného vlivu slivovice na lidský organismus, ochráncem sadů a polností, ministrem drobných darů a financí nebo kultury. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který má v Biskupicích chalupu, se stane poradcem.

Dražba: slivovice za osmdesát tisíc

Biskupice/ Porota Biskupického kaléšku udělila zlato slivovici Milana Lhotaře z Jevíčka. „Jedná se o vzorek pálenky ze švestek z roku 1998,“ uvedl starosta Dalibor Šebek. Vítězný vzorek byl v sobotu večer vydražen za rekordní sumu. Nejvyšší nabídka zazněla z úst moravskotřebovského místostarosty Václava Mačáta. Dětský domov v Moravské Třebové získá osmdesát tisíc korun.

Vyhlísili republiku, oživí nářečí

Vláda nové republikyv Biskupicích u Jevíčka si stanovila několik hlavních úkolů. Jedním z nich je obnova a rozšíření malohanáckého nářečí. „Je to svébytný jazyk, kterým mluví dneska na Malé Hané pouze starší generace. Děti ho už skoro neumí. Myslím si, že by byla škoda, kdyby měl zaniknout. Proto také plánujeme, že vydáme slovník malohanáčtiny,“ přibližuje František Václavek. Řídící jaroměřické základní školy stál před devíti lety u zrodu festivalu Biskupické kaléšek. Právě proto se stal v sobotu Vrchním kaléšníkem. Jevíčský farář Ján Turko společně se Zbigniewem Czendlikem z Lanškrouna vysvětili sloupek Biskupického kaléšku před pálenicí a požehnali letošní úrodě švestek. František Václavek do sloupku uložil relikvii festivalu, malovaný džbán.