Tři nadšenci už několik dní pletou na návsi velké vejce. „Počítáme, že bude mít na výšku více než dva metry a v nejširším místě zhruba jeden a půl metru. Odhadujeme, že jeho hmotnost se bude pohybovat okolo sto padesáti až sto sedmdesáti kilogramů,“ uvedl místostarosta a jeden z tvůrců Filip Procházka, který také celou akci vymyslel. Volný čas tráví při pletení rovněž Ladislav Šumbera. „Vloni jsem upletl s kamarádem nejdelší pomlázku v zemi. Vejce je ale mnohem složitější,“ řekl Ladislav. Sám dělá z proutí různé výrobky už od dětství. Umí nejen pomlázky, ale také košíky nebo malá vajíčka. Tak velké vejce ale ještě nikdy nedělal.

Druhý rekord?

Podle dalšího pletače Františka Václavka je důležité vymyslet postup. „Není to těžké. Je to podobné jako u pletení koše, akorát osnova nevychází ze dna, ale pruty jsou spletené dohromady. Osnova se skládá ze čtyřiadvaceti silných prutů,“ vysvětlil Václavek. Parta nadšenců se na začátku práce potýkala s nedostatkem vrbového proutí. Nyní už ale mají materiálu dost. „Jezdíme po okolí a hledáme vrby. Domlouváme se s majiteli, že si pruty nařežeme,“ dodal Ladislav Šumbera.

Pokud se bude Filipu Procházkovi, Ladislavu Šumberovi a Františku Václavkovi dílo dařit, vyhlásí v neděli v Biskupicích na Malé Hané nový český rekord. Nebude první. Už vloni tady upletli nejdelší pomlázku v zemi, která měří padesát pět metrů. Tu mohou návštěvníci Biskupic vidět na budově obecního úřadu. I obří vejce se stane zajímavostí vesnice. „Určitě bychom ho chtěli uchovat. Zatím však nevíme jak,“ dodal Filip Procházka.

V neděli ozdobí ženy vejce na návsi výtvory z velikonoční dílny. Lidé v Biskupicích věří, že znovu uslyší, že vytvořili nový český rekord. Rozhodne se o víkendu.