Také minulý týden se do školy sjeli zájemci o přírodní vědy z celého kraje na akci, kterou ve Svitavách již šestkrát podpořil Pardubický kraj.
Primárně je určena pro úspěšné řešitele biologické olympiády. Otevřena je však i pro budoucí řešitele biologické olympiády, pro autory studentských prací v rámci středoškolské odborné činnosti nebo jen zájemcům o přírodní vědy, o přírodu. Svitavské gymnázium bylo vždy centrem biologie v regionu. „Bylo to vždy dáno personálním obsazením výuky, a to od profesora Josefa Otavy až po profesora Jiřího Macha. Podepsala se na tom skutečnost, že areál školy disponuje téměř třemi hektary zeleně, více než čtyřicetiletým arboretem a centrem ekologické výchovy. Dále je nutné připomenout také zázemí výuky biologie, do kterého škola za podpory kraje investovala v několika posledních letech přibližně půl milionu korun. Vznikla například pravděpodobně nejlépe vybavená biologická laboratoř na gymnáziích,“ uvedl ředitel Milan Báča. Škola je právě díky výše uvedenému mnoho let pravidelným pořadatelem krajských kol biologické olympiády. „V roce 2008 dokonce pořádala celostátní kolo této prestižní soutěže,“ dodal Milan Báča.

„V roce 2005 jsem ještě úspěšným řešitelem krajského kola biologické olympiády nebyl. Vloni jsem však už reprezentoval Pardubický kraj v celostátním kole biologické olympiády. I když už jsem druhým rokem na vysoké škole, rád vždycky přijedu, teď už ale jako organizátor,“ říká Miroslav Ďuriš, absolvent Gymnázia v Králíkách. Také Marie Lopourová z Gymnázia v Moravské Třebové byla pravidelnou účastnicí soustředění i biologické olympiády. Dnes studuje již medicínu a s organizací soustředění vypomáhá. Součástí třídenního programu byly přednášky, terénní úloha, mikroskopování, videoprojekce. Jednou větou uznale své dojmy po skončení soustředění shrnula Jana Uhlířová z Gymnázia v České Třebové: „Bylo to fakt hustý.“ A za to patří dík nejenom organizátorům z řad učitelů Gymnázia ve Svitavách, především Jaroslavu Najbertovi, ale i přednášejícím Martě Najbertové z Poličky a především docentu Přírodovědné fakulty UK v Praze Janu Černému, jehož přednášku „Rakovina jako daň naši mnohobuněčnosti a dlouhověkosti“ sledovala plná učebna.

(mib)