Čenkovice a Peklák zahajují sezonu. Menší vleky stojí

„Včera jsme zkusili projet místa, kudy vedly stopy vloni. Během soboty by měly být připravené,“ uvedl René Hnát ze svitavské společnosti Voda a sport. Běžkaři se tak mohou v okolí Svitav těšit na příjemné lyžování v oblasti Javornického hřebene a směrem k Vendolí. V Poličce mají běžkaři k dispozici dvou a šestikilometrový úsek upravených stop na klasiku nebo bruslení. Podle Otakara Klepárníka z cyklo ski klubu je v okolí města až pětatřicet centimetrů sněhu."Na klasiku jeskútrem připravené celé velké kolečko. Na skate je nástup nahořeU Salaše.Upravené jsou tři kilometry," informoval v sobotu dopoledne OtakarKlepárník.V Litomyšli se o běžecké stopy starají pracovníci městských lesů. „Žehličku“ na stopy již mají. Ovšem o tom, co ji bude tahat, se podle Petra Nováka z městských lesů teprve rozhodne.

Okolí Borové tento víkend bude také bez upravených stop. Podle starosty Milana Nespěšného je málo sněhu. Tak snad až za týden.

Příznivci zimních radovánek si mnou ruce. Vydatný příděl sněhu a teploty hluboko pod bodem mrazu znamenají jediné. Lyžařská sezona začíná. Na které sjezdovky mohou zájemci vyrazit již tento víkend?

Na sjezdovkách ve svitavském okrese včera leželo zhruba dvacet centimetrů přírodního sněhu. V Poličce a Hamrech jedou již několik dní sněhová děla na plný výkon. „Zatím zasněžujeme a upravujeme svah. Pokud bude dost mrazivé počasí, od příští soboty by se vlek mohl naplno rozjet,“ uvedl Zdeněk Klanic, předseda poličského lyžařského oddílu. Dnes se podle Zdeňka Klanice rozhodne, zda již tento víkend vlekaři sjezdovku alespoň částečně zprovozní. Lyžaři by proto měli sledovat webové stránky. Předpokládané oblevy se také obávají v Hamrech u Bystrého. Tento víkend se ani tady vlek zatím nerozjede. Provozovatelé doufají, že počasí bude dost studené, aby koncem příštího týdne mohli lyžaře přivítat. V Radiměři se lyžuje tradičně pouze na přírodním sněhu. Zatím ho tam leží pětadvaceticen­timetrová vrstva. „Tento víkend budeme dolaďovat techniku. Vlek by se mohl rozjet příští víkend,“ potvrdil Jiří Harašta ze skiklubu.

Živo by mělo být také v rozsáhlém Skiregionu Buková hora. V provozu bude o víkendu jeden z čenkovických vleků, jak sdělil včera před polednem František Trávníček. V nově vzniklém Skiregionu Buková hora, jejíž součástí je Skipark Červená Voda, má velký podíl také organizace města Svitavy. „Voda a sport Svitavy je jedním z hlavních článků Skiregionu Buková hora. Funguje tady společná jízdenka. Voda a sport společně se Skiparkem Červená Voda zakoupili propojovací vlek. Spolupracujeme v oblasti marketinku,“ vysvětlil Radek Procházka ze skiparku.

Lyžaři ze svitavského okresu tak budou mít v dosahu k dispozici dvě údolí s různými terény. Na straně Červené Vody lyžaře čeká moderní restaurace, apresski bar, lyžařská škola, půjčovna, servis, snowtubing, holandská tréninková loučka nebo testcentrum. Rodiče uvítají také hlídání malých lyžařů. K dispozici je zde nejdelší sjezdovka Orlických hor (2150 metrů) a jediná vyhřívaná čtyřsedačková lanovka v republice. Na straně Čenkovic zase milovníci sjezdovek ocení výběr ze šesti vleků a noční lyžování. „Obě údolí se domluvila na parkovném zdarma,“ sdělil Radek Procházka.

V plné zbroji jde do letošní zimy českotřebovský Peklák. Zde se vlek rozjede dnes přesně v devět hodin ráno. Od pěti odpoledne nebude chybět lyžování za umělého osvětlení. „Dětská sjezdovka Zahrádky se bude připravovat v průběhu soboty a neděle a předpokládáme otevření pro veřejnost od pondělí. Připraven je celý sortiment doprovodných služeb, ski servis a půjčovna zimního vybavení, ski bar, lyžařská škola, snow park,“ přiblížil nabídku areálu nacházejícího se přímo ve městě Zdeněk Řehák, vedoucí divize sport společnosti Eko Bi, jež Peklák spravuje. Zajímavostí je, že osmisetmetrový svah, oblíbený nejen mezi místními, bude brázdit nová rolba.

Rovněž v Olešnici na Moravě provozovatelé skiareálu chtějí zahájit novou sezonu. Skipasy již prodávají. Vlek se ale rozjede až koncem příštího týdne.

SYLVA HORÁKOVÁ, JAN POKORNÝ