VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezdomovce ve Fabrice 'zklidní' ostraha

Svitavy /ANKETA/ - Fabriku ve Svitavách okupovali bezdomovci  i narkomani.  Pasáž v multikulturním centru  hlídá veřejná služba  

20.4.2012
SDÍLEJ:

PRACOVNÍK OSTRAHY dohlíží v posledních dnech na pořádek ve svitavské Fabrice. Vhodného člověka vybralo město z pracovníků veřejné služby.Foto: Deník/Květa Korbářová

V centru Fabrika  dohlíží nově na pořádek ostraha. Vedení města tím řeší  problémy s bezdomovci. Lidem bez domova se totiž v multifunkčním centru zalíbilo a  zabydleli se tam.

Po Velikonocích se ve Fabrice objevil muž v černém oblečení s logem Fabriky a nápisem ´security´. „Vybrali jsme z veřejné služby jednoho člověka, který dohlíží na pořádek. Je ve spojení s městskou policií. Kdyby nastaly nějaké problémy, zavolá jim,“ uvedl Petr Mohr, ředitel svitavských kulturních služeb. Odpoledne od čtrnácti do osmnácti hodin prochází budovu, kontroluje všechna  zákoutí a toalety.

Ideální útočiště

Jaké problémy se tím snaží město vyřešit? Ve Svitavách žije zhruba sedmdesát lidí bez domova. Když je jim zima, hledají různá místa, kde by se ohřáli. Zalíbilo se jim také ve Fabrice. Veřejné prostory, které jsou po většinu dne volně přístupné, jsou pro ně totiž ideálním útočištěm. „Když se pokazí počasí, tak se do Fabriky stahují různí lidé,“ přiznal  Petr Mohr.

Stříkačky

Dokud byli  bezdomovci v klidu, tak se nic nedělo.  Občas se ale opili, udělali nepořádek a znečišťovali záchody. Ty dokonce využívali i jako umývárnu a prádelnu. Podle Petra Mohra uklízečky našly na toaletách také použité injekční stříkačky. „I když se mi to nelíbilo, toalety na chodbě jsme museli uzavřít,“ informoval o postupu ředitel Mohr. Tyto potíže se týkaly především pasáže, na jejímž konci je knihovna. V tu chvíli začali všichni chodit právě tam. „Máme veřejně přístupný internet a chodí k nám i neregistrovaní čtenáři,“ vysvětlila ředitelka knihovny Milada Vacková.

Když nemohli bezdomovci používat toalety na chodbách Fabriky, začali chodit do knihovny. „Dělali nepořádek na záchodech. Na chodbách se opíjeli, spali na lavičkách,“ uvedla Milada Vacková, ředitelka knihovny.  Potvrdila, že často volali městskou policii. Strážníci je vyvedli ven, ale po čase se zase vrátili. Kromě lidí bez domova našla ve Fabrice „azyl“  také parta Romů. „Vysedávali před knihovnou, lidé měli strach kolem nich chodit,“ řekla ředitelka  Vacková.

Opatření

V současné době jsou dopoledne toalety na chodbách  kulturního centra zamčené. Když si lidé potřebují odskočit, nezbývá jim nic jiného než požádat o klíč na recepci nebo využít toalety v knihovně. S nástupem pracovníka ostrahy je otevřou. Vedení Fabriky nechalo z chodeb odstranit také židle a stolky, aby tam bezdomovci a Romové nevysedávali.

Zdá se, že se situace zlepšuje. Spokojenost projevily také maminky, které s dětmi navštěvují rodinné centrum Krůček. „Došlo k hodně velké změně k lepšímu. Jsem ráda, že se problém řeší,“ uvedla Monika Čuhelová z Krůčku. Jí osobně lidé bez domova nikdy nevadili, ani ji neobtěžovali. Ale přeje si, aby se ve Fabrice cítili všichni bezpečně. Pracovník veřejné služby působí ve Fabrice druhý týden. O poznání lépe se cítí také personál městské čítárny. „Ostraha prochází celou budovu, záchody i knihovnu,“ sdělila její  ředitelka.

Dělba práce

Ostraha dohlíží ve Fabrice od pondělí do pátku čtyři hodiny odpoledne. V dopoledních hodinách mají za úkol procházet budovu pracovníci recepce. „Prostory během dne monitorují také techničtí pracovníci,“ uvedl starosta David Šimek. Večer, kdy je pasáž zamčená, nastupuje na obhlídku hlídač. Tou dobou je otevřený pouze hlavní vchod.  

Co bude dál?

Jestli město pracovníka ostrahy posílí nebo najde jinou variantu, prozatím nikdo neví. „Momentálně hledáme možnosti řešení této záležitosti. Veřejná služba se prozatím zdá úspěšnou,“ sdělil starosta Šimek.

Někoho možná napadne, proč Fabriku nehlídá městská policie. „Policie provoz budovy a její atmosféru nevyřeší. Můžeme pomoci. Jezdíme tam pokaždé, když nám zavolají,“ uvedl velitel městské policie Karel Čupr. Bezdomovci okupují více míst ve městě. Strážníci řeší případy v nemocnici, na nádražích i v bytových domech. 

PRACOVNÍK OSTRAHY  dohlíží v posledních dnech na pořádek ve svitavské Fabrice. Vhodného člověka vybralo město  z pracovníků  veřejné služby.

Zeptali jsme se: Co se vám nelíbí ve Fabrice?

Holečková

Lada Holečková, 18 let
studentka,  Svitavy

Mívám někdy strach. Před knihovnou sedávají cikáni. Nechodí do knihovny, ani na počítače, nevím, proč by měli být zrovna tady?

Bartoš

Josef Bartoš, 66 let
důchodce, Svitavy

Rozčilují mě bezdomovci, kteří zde vysedávají. Zakázal bych to. Když jsem tu byl v březnu, tak zde dokonce jeden spal.

Langerová

Petra Langerová, 25 let
nezaměstnaná, Svitavy

Vím, že se sem na zimu stahovali lidé bez domova. Nevadí mi. Nevyhýbám se jim, žádný z nich neobtěžoval. Kde mají být?

Ondráčková

Helena Ondráčková, 49
knihovnice, Březová

Jsou tu bezdomovci a cikáni. Obtěžují. Myslím si, že pracovník ostrahy zatím svoji funkci neplní. Je to tak, jak to bylo.

Rejsa

Petr Rejsa, 28 let
realit. makléř, Litomyšl

Když jsem procházel, narazil jsem na podivné lidi. Nevadili mi, ale myslím si, že v této budově to nepůsobí  nejlíp. Měli by být jinde.

Autor: Květuše Korbářová

20.4.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Litomyšl na překvapení sahala, ovšem nedosáhla

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Litomyšlští dorostenci udolali favorita

Svitavsko – Velmi dobře vstoupili do nadstavbové části své soutěže, ve které jde o účast v baráži o extraligu, hokejoví starší dorostenci HC Litomyšl. Ke druhému kolu přijela na jejich zimní stadion silná Chrudim a domácí celek se postaral o překvapení.

Hrad Svojanov zve na speciální prohlídky

Svitavsko – Adventní období je doslova prošpikováno nejrůznějšími společenskými a kulturními akcemi. Lidé se mohou scházet nejen na jarmarcích a koncertech. Otevřen je například i nejnavštěvovanější hrad Pardubického kraje.

Bowling: „Na soupeře pořád stačíme“

Vidlatá Seč – Čtvrtým kolem skončila v pardubické herně Bowlingzone základní část extraligové soutěže v bowlingu. Hráči z Vidlaté Seče obsadili se dvěma výhrami na kontě šesté místo, celkově skončili sedmí a čekají na ně boje o záchranu v nejvyšší soutěži.

Nepotřebné oblečení může pomoci potřebným lidem

Litomyšl – Máte doma oblečení, které už nenosíte, ale je v zachovalém stavu? Můžete pomoci lidem v obtížné životní situaci. Nepotřebné oblečení, lůžkoviny, obuv i tašky lze odevzdat do kontejneru na parkovišti naproti budově III. základní školy T. G. Masaryka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT