Pod zalesněnou strání stával koncentrační tábor. Během války prošly dřevěnými baráky stovky vězňů. „V táboře byly umístěny ženy. Byly to Polky, Ukrajinky, Rusky a jedna Češka,“ řekl Jiří Kvapil, starosta Dětřichova.

Na počest památky všech žen, které v táboře trpěly, se každoročně koná Dětřichovský memoriál, běh z Dětřichova do Moravské Třebové. „Trasa vede po cestě, po které vězeňkyně chodily z koncentračního tábora do Moravské Třebové na nádraží. Odtud byly převáženy dál,“ vysvětlil Jiří Kvapil.

Letošního běhu se zúčastnilo padesát závodníků. Nejstarším účastníkem, který se přijel obětem války poklonit, byl Jiří Krátký z Králík. „Jezdím sem už dvacet let. Je to tradiční a pěkný běh,“ uvedl Jiří Krátký. Přestože sportovce místy sužoval silný vítr, běh dokončili, až na jednoho, všichni. „Běželo se mi dobře. Už jsem ale trochu mezi těmi mladými unavený,“ svěřil se v cíli sedmdesátiletý sportovec. Ve své kategorii doběhl pátý. Jiří Krátký již dnes ví, že pamětní memoriál nevynechá ani příští rok.