Termín pro podání daňového přiznání se blíží.  Lidé mají ještě týden. Posledním dnem je pondělí druhého dubna. Ti, co využívají služeb daňového poradce, mají čas do druhého července.

Finanční úřady mají v těchto dnech prodloužené úřední hodiny. Každý den vždy do osmnácti hodin, a to včetně druhého dubna. Fronty se na úřadech ale netvoří. „Lidé chodí průběžně. Řada jich už daňové přiznání podala,“ informoval Jan Charvát, ředitel Finančního úřadu ve Svitavách. Stejné je to také na úřadech  v Litomyšli a v Moravské Třebové.  „Je to jiné než v ostatní dny v roce, ale fronty se netvoří,“ potvrdila ředitelka Finančního úřadu ve Třebové Lenka Vašíčková Fořtová. Ne všichni lidé nechávají své povinnosti na poslední chvíli. „Já se snažím daňové přiznání podat hned, když mám potřebné papíry. Většinou už v lednu. Stejně to člověk musí podat, tak je to jedno kdy,“  řekla Petra Dvorská ze Svitav.

Také v sobotu

Finanční úřad ve Svitavách stejně jako všechny úřady v bývalých okresních městech bude otevřen také tuto sobotu od osmi do dvanácti hodin.
Pracovníci finančních úřadů zajíždějí navíc i do dalších měst, kde pomohou daňovým poplatníkům s vyplněním  tiskopisů. Lidé se dozvědí informace o změnách v daňových předpisech a mohou přiznání také podat. Zítra toho mohou využít obyvatelé Jevíčka. „Od osmi do sedmnácti hodin budeme v zasedací místnosti  městského úřadu,“ uvedla Lenka Vašíčková Fořtová.

Ti, kteří chtějí daňové přiznání vyplnit a odeslat z pohodlí domova, mohou využít elektronický formulář na daňovém portálu České daňové správy. Největší výhodou  je  jeho přímé odeslání finančnímu úřadu, a to v jakoukoli dobu. V předešlých letech pořádali pracovníci finančních úřadů i školení, jak daňové přiznání podat přes internet. Přesto tuto službu využívá minimum lidí. „Jsou to jen zlomky procenta,“  řekl Miroslav Štyndl, ředitel Finančního úřadu v Litomyšli.

Těm, co nezaplatí daně do druhého dubna, sankce nehrozí. „Od loňského roku platí ustanovení, že lidé mohou zaplatit pět dnů po posledním dni podání přiznání,“ dodal Miroslav Štyndl.