Ani zima nezastavila stavební stroje v obci na Litomyšlsku. Vedení nízkého napětí mizí pomalu do země. Ráz obce se během roku změní. Této rekonstrukce využili v obci také na výměnu veřejného osvětlení.

„Zpočátku to bude pro naši vesnici nepohodlné a nehezké, ale výsledek bude o to lepší. Zmizí sloupy a do dvou let už nebudeme vědět, že se tady něco kopalo," řekla starostka Morašic Hana Štěpánová.

Veřejné osvětlení

Výkopových prací využili v Morašicích ke zlepšení osvětlení. Současné zastaralé poruchové a nedostatečně svítící „bludičky" budou nahrazeny lepšími lampami. Zatímco rekonstrukci vedení nízkého napětí zaplatí firma ČEZ, tak náklady na nová svítidla ponese na svých bedrech obec. Jedná se o částku 1,4 milionu korun. Nebude se však jednat o lampy s LED žárovkami. „Jejich pořizovací cena je stále tak vysoká, že úspory by se zřejmě začaly projevovat až na konci životnosti těchto žárovek," vysvětlila starostka Morašic.

Drobné komplikace

Tmu nemají ani v dalších částech obce. V Řikovicích bylo zrenovováno osvětlení před deseti lety společně s rekonstrukcí rozvodů nízkého napětí. Sloupy však zůstaly z důvodu skalnatého podloží. „V Lažanech provádíme prozatím jen výměnu svítidel podle potřeby," dodala Hana Štěpánová.

Jako při každé stavbě mohou vzniknout drobné komplikace. Montážní firmy musejí vstoupit na upravené obecní pozemky i na zahrádky občanů. „Musíme to vydržet. Vždy je něco za něco. Budeme mít nové rozvody, po kterých jsme volali už několik let," dodala starostka Morašic.