Holčička se narodila s rozštěpem a její start do života nebyl jednoduchý. Právě pro ni a ostatní rozštěpové děti se koná v celé republice Běh za novým úsměvem. Dolní Újezd běžel pro tyto děti v sobotu.

Za startovní páskou se seřadilo 279 běžců, z toho 126 dětí a 153 dospělých. „Jsem nadšená z tak velké účasti. Nejstaršímu běžci je 65 let, nejmladší účastníci mají půl roku a jeden z nich je také dítě s rozštěpem," uvedla Jana Rejmanová, pořadatelka újezdského Běhu za novým úsměvem.

Mezi běžci nechyběl ani domácí Jaroslav Jiskra, který se během roku účastní řady běžeckých závodů po celé republice. „Běžel jsem proto, že mě to hodně baví a nabíjí. Běhám opravdu moc a hodně rád. Příležitost běžet pro dobrou věc a takto blízko domova jsem si nemohl nechat ujít," řekl Jaroslav Jiskra. Pořadatelé dali účastníkům na výběr ze tří tratí, a to jeden, tři a deset kilometrů. „Jsou to mé oblíbené tratě, které běhám velmi často, je tam hodně přírody a klidu, prostě relax. Pro některé běžce byly možná náročné, ale odměnou pro ně byly určitě pohledy na nádhernou podzimní přírodu okolí vesnice, které byly podpořené nádherným počasím. Hodně mě překvapilo to nečekané množství běžců, kteří podpořili dnešní běh," podotkl Jaroslav Jiskra. Na startu nechyběly rodiny s dětmi a objevili se i členové florbalového týmu z Litomyšle. Na tříkilometrovou trasu se vydal rovněž místní starosta Stanislav Hladík, který podobným akcím fandí. „Chci tuhle akci pro rozštěpové děti podpořit. Myslím, že je to správná věc. Je to dobrý nápad a aspoň se trochu rozhýbeme," dodal Stanislav Hladík.

Na dobrovolném vstupném pořadatelé běhu vybrali 24 083 korun. Částka poputuje na konto Za novým úsměvem. Jana Rejmanová slibuje, že se v Dolním Újezdu pro rozštěpové děti rozhodně neběželo naposledy. „Běh se určitě stane novou tradicí," uzavřela maminka malé Klárky.