Ve Svitavách začíná dlouho plánovaná rekonstrukce krytého bazénu za 200 milionů korun. Hned v lednu dojde na vystěhování, demontáž zařízení a v únoru si staveniště převezme firma. Na obnovu bazénu žádá město o několik dotací. V minulosti padl projekt na zrušené dotaci z Národní sportovní agentury. Nyní sice město s těmito penězi počítá, ale kdyby dotace nedopadla, rekonstrukci to neohrozí. Jestli příspěvek z Národní sportovní agentury město získá, bude jasné ve druhé polovině ledna.

„Půjdeme do investice i bez dotací, protože máme našetřené peníze. Na účtu máme okolo 400 milionů korun,“ sdělil svitavský starosta David Šimek. Plavecký bazén ve Svitavách byl otevřen v roce 1994 a od té doby neprošel žádnou zásadní opravou. O rekonstrukci a přístavbě bazénu se ve městě mluví přitom už od roku 2016. Projekt počítá se dvěma přístavbami, vznikne tu větší vířivka, odpočinková plocha s lehátky. Oprava čeká oba bazény, dětský bazén navíc doplní vodní atrakce, skluzavka chrliče nebo stříkající zvířátka. Stávající tobogán nahradí nový, dlouhý 85 metrů s optickými a zvukovými efekty.

Při rekonstrukci bude navíc nainstalován bezpečnostní počítačový systém, který detekuje potenciální tonutí. K odpočinku lidé využijí dvě parní kabiny, solnou a bylinnou parní lázeň. Po rekonstrukci se plavci vrátí do bazénu 1. září 2025.

Plavecký bazén ve Svitavách čeká kompletní rekonstrukce. V nové podobě se otevře v září roku 2025.
Konec hry na kulisáky. Svitavy rozjedou opravu bazénu za 200 milionů

Na více než půl miliardy vyjde rekonstrukce renesančního zámku v Litomyšli, který je na seznamu památek UNESCO. Práce na obnově zámku budou pokračovat i letos. Zámek čekal na rekonstrukci několik let. V havarijním stavu byla hlavně střecha zámku.

„Největší problém je rozhodně střecha. To už byla oprava za pět minut dvanáct. Na několika místech při okrajích střech neustále zatékalo, při poslední rekonstrukci bylo špatně udělané oplechování, takže jsme tady měli vaničky a kbelíky při každém dešti,“ uvedl kastelán zámku Petr Weiss. Střešní krytina je celá nová, ale část historických tašek zůstane na zámku a vytvoří z ní ukázkový vzorník. Práce na zámku odhalily i několik nešvarů z minulých rekonstrukcí. Dělníci tak odstranili i nevhodné zásahy z minulého století.

Rekonstrukce zámku v Litomyšli je v plném proudu.
Italská vilka v Čechách. Rekonstrukce zámku v Litomyšli dává stavařům zabrat

Národní památkový ústav získal na rekonstrukci zámku v Litomyšli evropskou dotaci ve výši zhruba 244 milionů korun. Druhou část oprav pokryje státní dotace, která činí 425 milionů korun. Výběrové řízení na rekonstrukci zámku se kvůli odvolání neúspěšné firmy protáhlo a oproti původním plánům zbylo na opravu jen deset měsíců. Práce financované státní dotací musí být hotové do roku 2027, jde zejména o restaurování unikátních sgrafit na fasádě zámku.

Mezi hlavní priority státu se řadí i dálnice D35. Její stavba se nyní rozjíždí právě na Svitavsku. V letošním roce mají být rozestavěné všechny úseky v Pardubickém kraji. „V současné době stavíme dálnici mezi Janovem a Opatovcem. Tento rok chceme rozestavět všechny úseky v kraji kromě toho mezi Opatovcem a Starým Městem, který se bude stavět formou projektu PPP (partnerství soukromého a privátního sektoru - Private-public partnership). Zahájit letošní stavby chceme v první polovině roku 2024, tedy kromě obchvatu Litomyšle. Ten začneme až ke konci roku, zatím totiž nebylo vypsáno výběrové řízení na zhotovitele,“ vysvětlil šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Odhadovaná cena obchvatu je 2,24 miliardy korun.

Dálnice D35 mezi Hradcem Králové a Ostrovem u Vysokého Mýta
Rok 2024 bude v Pardubickém kraji ve znamení stavby dálnice D35

Investice se dočká v letošním roce i přetížená silnice I/35 mezi Svitavami a Moravskou Třebovou. Na jaře totiž odstartuje druhá etapa její rekonstrukce. Na zhruba tři kilometry dlouhém úseku dojde k opravě vozovky a zároveň bude provedena dočasná přestavba stávající křižovatky silnic I/34 a I/35 na okružní křižovatku. Řidiči se tady stejně jako v nedalekém Lačnově dočkají kruhového objezdu ze stavebnicového sytému typu „Lego“.

Svitavský okres však kromě staveb čeká v letošním roce i velká kulturní událost. Národní festival Smetanova Litomyšl připomene totiž výročí 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Festival nabídne 51 pořadů, což je nejvíce v celé historii Smetanovy Litomyšle.

Festival Smetanova Litomyšl
Smetanova Litomyšl odtajnila příští program. Oslaví 200 let narození skladatele

Na programu budou všechny Smetanovy opery. Součástí festivalu bude také premiéra celovečerního filmu nejen o životě Bedřicha Smetany s názvem Neslyším ničeho. I letos se však festival zřejmě znovu uskuteční na zimním stadionu v Litomyšli. Na zámek se vrátí až v roce 2025, kdy bude hotové nové zastřešení nádvoří. Návrh nové střechy připravil architekt Josef Pleskot.

„Nyní oslovujeme potenciální partnery a rádi bychom spustili fundraisingovou kampaň na financování nové střechy, která by měla být nejen šetrnější k zámku samotnému, ale také by měla nabídnout lepší divácký komfort s udržením přibližně tisícovky míst,“ vysvětlil ředitel Smetanovy Litomyšle Michal Medek. Předprodej vstupenek na 66. ročník Smetanovy Litomyšle začne 6. března.