Kromě krásného výtvarného zpracování, o které se zasloužila trojice dívek Denisa Burešová, Agi Sehnalová a Karolína Marielle Bočková, na ní lidé najdou 45 zajímavostí a také miniaturní modely slavných českých staveb. O jejich výrobu se postaral Tomáš Kučera z Chrudimi a jeho firma Vista model.

„Kromě modelu Langerovy vily na mapě naleznete například Pražský hrad, hrad Karlštejn, vilu Tugendhat nebo nedaleký hrad Bouzov. Zajímavosti v okolí mapy jsou společnou prací žáků 9. třídy a jsou barevně roztříděny na zajímavosti světového či evropského významu, regionálního významu  a nedůležité, až šílené,“ uvedla mluvčí Svitav Kateřina Kotasová.

Kdo nakupuje v tržnici v polské Kudowě Zdróji, jistě nepřehlédl svéráznou seniorku, která s barevným deštníčkem na hlavě už dlouhá léta baví své zákazníky.
VIDEO: Debila na nervy, balabala! Chrudimačka natočila trhovkyni v Kudowě Zdróji

Mapa zahrnuje i několik perliček. Věděli jste, že nejmenší obec v ČR má stejnou rozlohu jako Vatikán, nebo že v Česku máme nejvíce hradů z celé Evropské unie a že nejkratší název města v ČR není jen všem známé město Aš, ale také Eš? Leží mezi Táborem a Pelhřimovem. Na mapě se vyskytuje přesně patnáct měst. Jde o všechna krajská města a také Svitavy.

„Mapa je vytvořena na staré basketbalové desce, kterou školník upravil do vhodné podoby k malbě a bude ke zhlédnutí v patře patře Langerovy vily do konce roku. Potom se přesune na základní školy T. G. Masaryka,“ dodala Kotasová.

Žáci ze svitavské školy vytvořili unikátní mapu ČR. K vidění je v Langrově vile ve Svitavách.Žáci ze svitavské školy vytvořili unikátní mapu ČR. K vidění je v Langrově vile ve Svitavách.Zdroj: Kateřina Kotasová

Práce na mapě trvaly týdny. Většinu práce odvedly tři dívky. Pracovaly ve vybraných hodinách a odpoledních v červnu a dokončovaly práci ve třech prázdninových dnech na konci srpna. Na mapě se nachází 45 zajímavostí. Deváťáci jich dodali přesně 180. Některé se opakovaly, některé nebyly zajímavé a jiné se prostě nevešly.

„Basketbalová deska je původní. Předpokládám, že byla osazena v roce 1953 se začátkem základní školy u nás. Pravděpodobnost, že by byla v budově od začátku je velmi vysoká, protože basketbal se v českých zemích hrál poprvé v roce 1897, tedy v době otevření školy. V době pandemie covidu byly staré desky nahrazeny novými stahovacími koši,“ přiblížil Jiří Sehnal, ředitel svitavské školy, kde mapa vznikla.