Kromě krásného výtvarného zpracování, o které se zasloužila trojice dívek Denisa Burešová, Agi Sehnalová a Karolína Marielle Bočková, na ní lidé najdou 45 zajímavostí a také miniaturní modely slavných českých staveb. O jejich výrobu se postaral Tomáš Kučera z Chrudimi a jeho firma Vista model.
„Kromě modelu Langerovy vily na mapě naleznete například Pražský hrad, hrad Karlštejn, vilu Tugendhat nebo nedaleký hrad Bouzov. Zajímavosti v okolí mapy jsou společnou prací žáků 9. třídy a jsou barevně roztříděny na zajímavosti světového či evropského významu, regionálního významu a nedůležité, až šílené,“ uvedla mluvčí Svitav Kateřina Kotasová.
Mapa zahrnuje i několik perliček. Věděli jste, že nejmenší obec v ČR má stejnou rozlohu jako Vatikán, nebo že v Česku máme nejvíce hradů z celé Evropské unie a že nejkratší název města v ČR není jen všem známé město Aš, ale také Eš? Leží mezi Táborem a Pelhřimovem. Na mapě se vyskytuje přesně patnáct měst. Jde o všechna krajská města a také Svitavy.
„Mapa je vytvořena na staré basketbalové desce, kterou školník upravil do vhodné podoby k malbě a bude ke zhlédnutí v patře patře Langerovy vily do konce roku. Potom se přesune na základní školy T. G. Masaryka,“ dodala Kotasová.
Práce na mapě trvaly týdny. Většinu práce odvedly tři dívky. Pracovaly ve vybraných hodinách a odpoledních v červnu a dokončovaly práci ve třech prázdninových dnech na konci srpna. Na mapě se nachází 45 zajímavostí. Deváťáci jich dodali přesně 180. Některé se opakovaly, některé nebyly zajímavé a jiné se prostě nevešly.
„Basketbalová deska je původní. Předpokládám, že byla osazena v roce 1953 se začátkem základní školy u nás. Pravděpodobnost, že by byla v budově od začátku je velmi vysoká, protože basketbal se v českých zemích hrál poprvé v roce 1897, tedy v době otevření školy. V době pandemie covidu byly staré desky nahrazeny novými stahovacími koši,“ přiblížil Jiří Sehnal, ředitel svitavské školy, kde mapa vznikla.