V sobotu návštěvníky překvapí malý řemeslný trh a netradiční prohlídky zámku, které budou pokračovat i v neděli.

„Během celé soboty najdou na druhém nádvoří návštěvníci první inspirace na vánoční dárky. V kongresovém centru pak bude přichystaná patchworková dílna pro šikovné děti i dospělé, kde si budou moci dárky i sami vyrobit," popsala kastelánka zámku Zdeňka Kalová.

Barborkové zámecké prohlídky budou obohacené o jednotlivá vánoční zastavení a povídání, jak probíhaly aristokratické Vánoce. „Je zajímavé, že od patnáctého století byl vánoční dárek vyžadován v aristokratickém prostředí jako taková pozornost. Posílaly se přátelům, na panovnické dvory a na všechny strany, které si chtěla aristokracie naklonit výdobytky panství. Byli to zejména bažanti, zajíci, vzácné koření nebo ovoce ze skleníků. Je to taková tradice dávání vánočních dárků," vyprávěla kastelánka.

Jednotlivé předměty umístěné ve vánoční expozici představí například přírodní magii, která byla častá v období svátků. Návštěvníci se také dozvědí, kdy vznikly nejstarší pohlednice, odkud pochází adventní věnec a další zajímavosti o adventních svícnech.

Vánoční prohlídky budou o víkendu začínat každou celou hodinu. Poslední vyjde v neděli v patnáct hodin.

„Bude to takové milé zastavení z předvánočního shonu, který se na nás hrne už od poloviny listopadu," pozvala na Barborkové slavnosti na litomyšlský zámek kastelánka Zdeňka Kalová.