Ve Vysokém Mýtě se odpůrců Babiše sešlo mnohem více než v Ústí a jeho projev tak téměř nebyl slyšet. Zhruba polovina příchozích byli odpůrci a bylo mezi nimi hodně mladých lidí. Příznivci se shlukli spíše před pódiem a převažovali mezi nimi jako všude jinde spíše starší lidé. Do města trestně stíhaný expremiér přijel v poledne.

"Děkujeme, odejděte," rozloučili se s ním kolem 13. hodiny odpůrci. A jeden z nich dokonce hodil na Babišův obytný vůz vejce. Poté, co za sebou politik zavřel dveře.

Ústí nad Orlicí

"Ať si jdou řvát někam jinam," řekl na adresu odpůrců v Ústí nad Orlicí důchodce Pavel. "Patříš do vězení. Lžeš, nauč se česky," znělo po celou dobu projevu Babiše. 

Na náměstí už zasahovala policie, téměř inzultována byla jedním ze seniorů i naše reportérka.

Zdroj: Karolína Velšová

"Byl na mě agresivní jeden z přítomných důchodců, Babišův příznivec. Vytáhla jsem totiž fotoaparát, abych akci zdokomentovala, ale pán měl asi pocit, že jím mířím na něj. A začal mávat pěstmi. Pak se k tomu přidala jedna další paní, řekla, že jsem zkorumpovaná a píšu tak, aby vyhrál premiér Fiala. Důchodce si poté vyndal svůj mobil a dal mi ho pět centimetrů před oči, úplně mi jím zakryl obličej, se slovy, že si mě vyfotí a dá mě na facebook, aby všichni viděli, co jsem zač. Okamžitě se kolem seběhli policisté, aby situaci uklidnili. Pak jsem mu chtěla podat ruku, muž byl stále agresivní. Nakonec mi ji ale podal," líčila reportérka.

Zdroj: Karolína Velšová

Střet generací tu byl více než patrný. Starší dámy slovně zaútočily na partu přítomných mladých dívek, které přinesly transparent poukazující na to, že Babiš byl konfident StB. "Ty seš tak mladá a blbá, že ani nevíš, co to je," řekla seniorka.

V Ústí na centrální náměstí se sešlo kolem 200 lidí, tedy o něco více než v Lanškrouně. Naprostá většina z nich, odhadem 90 procent, byli Babišovi příznivci, povětšině seniorského věku. 

Na Babišově mítinku v Ústí nad Orlicí panuje mnohem vyhrocenější atmosféra než v Lanškrouně, je tu více odpůrců trestně stíhaného expremiéra.Na Babišově mítinku v Ústí nad Orlicí panuje mnohem vyhrocenější atmosféra než v Lanškrouně, je tu více odpůrců trestně stíhaného expremiéra.Zdroj: Deník/Karolína VelšováHrstka odpůrců byla ale o to víc slyšet, měli s sebou nejen píšťaly a trubky, ale i reproduktor s mikrofonem. Pouštěli reportáž novinářky Sabiny Slonkové o kauzách trestně stíhaného expremiéra.

Na náměstí bylo také kolem 30 nebo 40 policistů - buď uniformovaných, nebo v civilu s policejní páskou. Ti stále uklidňovali různé diskutující, aby se nehádali.

Projev Babiše se nelišil od předcházejících. Podobně jako v Lanškrouně označil protestující za "putovní výstavu" lidí, kteří nejsou místní, útočil na premiéra Fialu a mimo jiné se pochlubil, že zachránil tisíce volyňských Čechů z Ukrajiny.

Lanškroun

Předtím do Lanškrouna přijel Babiš v devět, tedy o hodinu později, než avizoval. Kvůli bolavým zádům navíc zrušil původně plánovanou projížďku na kole kolem zdejších rybníků.

Zdroj: Karolína Velšová

Už před osmou ráno tu postávaly hloučky příznivců, ale s připravenými transparenty i odpůrci. V 8:40 hodin tu již byla zhruba stovka lidí. Mírnou převahu měli jeho příznivci, prostor se červenal babišovskými kšiltovkami na hlavách. Oba tábory na sebe od počátku pokřikovaly.

"Milujeme vás, pane Babiš," znělo z jednoho z hloučků, když mu fanoušci předávali květiny. Na improvizovaném pódiu pak Babiš všechny své fanoušky pozdravil a vyzval je, aby se nenechali vyprovokovat protestujicími, kteří hlasitě pískali na píštaly a trubky. "To je putovní výstava, která chodí s námi, to nejsou lidé z Lanškrouna," řekl.

Zdroj: Karolína Velšová

Svou předvolební šňůru po Pardubickém kraji začal Babiš ve středu na Svitavsku, kde navštívil Moravskou Třebovou. Měl být i v Jevíčku, ale tam cestu kvůli zpoždění zrušil.

Na náměstí se rozhořely první spory mezi příznivci a odpůrci Andreje Babiše
Andrej Babiš přilákal do Moravské Třebové stovky lidí, do Jevíčka nedorazil

Babiš zamíří i do Chrudimi, Přelouče a dnešek zakončí v Lázních Bohdaneč. Pardubice vynechá. 

Na všech místech jeho zastávek v Pardubickém kraji budou přítomni také policisté, kteří mají za úkol dohlížet na to, aby nedocházelo k větším potyčkám.

Včera jsme o Babišově cestě do Pardubického kraje psali:

Andrej Babiš na návštěvě Moravskoslezského kraje, 23. srpna 2022 v Krnově.
Na Orlicko míří Babiš tour. Policisté očekávají protesty, taktiku ale neprozradí

Expremiér Andrej Babiš jezdí napříč Českou republikou už od začátku léta, k potyčkám mezi jeho stoupenci a odpůrci ale dochází čím dál častěji. V pondělí 22. srpna v Kopřivnici na Novojičínsku například mladá osmadvacetiletá žena křičela na Babiše, že je lhář. Video incidentu se pak šířilo internetem. 

V jihočeské Třeboni Babiše vypískali, město musel předčasně opustit kvůli údajné hrozbě atentátu. 

Protesty provázely jeho mítinky i počátkem týdne ve Slezsku, kde má přitom početnou voličskou základnu.