Cílem projektu je uspokojit potřeby vybrané cílové skupiny osob a nabídnout všem potencionálním uživatelům dostupné a kvalitní služby.
Dotaci získali z Evropské unie. Peníze využijí na provoz azylového domu. „Služba je zajištěna na tři roky z dotace Evropské unie. Chceme nakoupit povlečení, deky, televize nebo peníze použijeme na odstranění vlhkosti z pokojů,“ vysvětluje Vladimír Stupka, vedoucí azylového domu ve Svitavách.

V domě žije v současné době šestnáct obyvatel. Třináct jich je ve věku nad padesát let. „Provoz zajišťují tři zaměstnanci. Dva z nich byli dříve placeni z úřadu práce. Do azylového domu je možné se dostat prostřednictvím sociálního pracovníka. Na začátku podstupuje klient pohovor, aby zjistili, kde je hlavní problém. Teprve potom se řeší jeho situace. Každý ze zaměstnanců má na starosti přibližně pět klientů. Dohlíží na možnosti jejich pracovního zařazení, na docházku na pracovní úřad a další činnosti spojené s organizací azylového domu,“ sděluje Vladimír Stupka.
Údaje o klientovi vedou v záznamech. Šestnáct lůžek je obsazeno celoročně. V období mrazů mohou v azylovém domě přespat také ti, kteří v něm ubytovaní nejsou. „Máme rovněž klienty, kteří naši službu využívat nesmějí. Ti jimž bylo svěřeno do péče nezletilé dítě. Jedná se o ty, kteří nepatří do správního obvodu Svitav. Ubytování tu nenajdou ani lidé s diagnostikovanou psychiatrickou poruchou chování a osoby s tělesným postižením,“ dodává Stupka. V azylovém domě nepřijmou ani osoby, které ohrožují sebe, své okolí a narušují kolektivní soužití.

Denisa Kupsová