Na zdejším náměstí byly v sobotu vozy přesně takového formátu, které už dnes zná každý a jen těžko je uvidíte popojíždět v běžném silničním provozu.

„Nejedná se o jednotnou sbírku jednoho člověka, ale všechny vozy sem dorazily od různých majitelů, kteří jsou nadšenci do historických vozů různých značek," říká hlavní pořadatel akce Auto-moto včera i dnes Antonín Pavelka. Americké stroje, které se mu sem podařilo dostat, patřily mezi nejoslnivější kousky. Nablýskaný Pontiac, či robustní a luxusní Rolls Royce táhly pozornost. „Je to nádhera. Dovedl bych si představit, že bych se v tom někdy také projel. To by byla paráda, v těchto „amerikách" určitě," usmíval se Antonín Veselý z Koclířova. Kdyby se projel, potom by ho překvapilo, že s dnešním automobilem Pontiac by si jen tak nedovolil vyjet na silnici už proto, že patřil mezi opravdové „žrouty". V jeho technickém osvědčení totiž prý stojí, že má třicetilitrovou spotřebu paliva na sto kilometrů.

„Je to krásné obohacení výstavy, protože tahle auta by ještě rozhodně byla funkční. Nejsou tak stará, ale jsou tak pěkná se za veterány ještě nedají považovat. Má luxusní sedačky, i jízdní komfort bude dobrý," přidává se Miroslav Sedlák.

Ve Svitavách se vystavovaly také československé automobily ze třicátých let, které kdysi bývaly známkou toho, že člověk pochází z vyšší třídy. Mimo jiné sem nadšenci přivezli také typy octavia, nebo zachovalé francouzské vozy citroen.