Houbaři vtrhli do lesů. Pěší nebo cyklisty „válcují“ co do počtu houbaři motorizovaní. Většina jich zaparkuje u silnice co nejblíže svému místečku a s košíky vyrazí do houštin. Jenže mezi houbaři řidiči se najdou i tací, kteří zákaz vjezdu do lesa nerespektují. Těm hrozí pokuty. Ve svitavském okrese už výzvu k zaplacení našly za oknem vozu desítky lidí.

Hojný nešvar

Správci lesů potvrdili, že se s vjížděním do lesa setkávají často. Prohřešky pak řeší lesní stráž. Někdy domluvou. Ale nezřídka se stane, že na ty kteří nerespektují zákaz vjezdu do lesa, který platí i tam, kde značka není, čeká nemilé překvapení. „Každý revírník je zároveň členem lesní stráže příslušného městského úřadu. Má možnost udělit blokovou pokutu,“ informoval Jiří Samek z lesní správy ve Svitavách. Když motoristu nepřistihne lesní stráž přímo za volantem, zanechá u auta výzvu. Hříšník se pak musí dostavit v dané lhůtě na lesní správu a pokutu zaplatit. Pokud tak neučiní, lesníci pokuty vymáhají. Letos již podle Jiřího Samka takový „pozdrav“ našly za stěračem desítky řidičů.

Kromě lesní stráže do lesa vyrážejí také policisté. „Zatím se zaměřili na lokality Vysoký les, Brlenka a Budislav,“ sdělila mluvčí svitavské policie Hana Kaizarová. Jelikož kontroly provádí muži zákona v rámci běžné služby, není vyloučené, že se s nimi bezohlední motoristé setkají také jinde.

Podle Petra Nováka, správce litomyšlských lesů, motoristé vjíždí do lesů prakticky všude. S auty v lese se setkávají ve všech částech lesů v majetku města. „Řidiči nám zajíždějí až k hříbku,“ řekl s nadsázkou vedoucí odboru lesního hospodářství poličské radnice Radek Krejčí.

Jedná se především o oblasti, kde vjezdu do lesa nebrání závory. Je to třeba v okolí Borové u Poličky, Telecího nebo u Svojanova. Na druhou stranu lesníci podobně jako Jiří Samek mají zkušenost, že méně „neposlušných“ motoristů je tam, kde jsou u lesa dostatečně velká parkoviště.