To všechno bylo o uplynulém víkendu v nabídce třináctého ročníku festivalu Moravskotřebovské arkády. Zájem lidí byl značný, přestože počasí nebylo nejideálnější.

Veterány lákaly

„Chodím na tuto akci každý rok. Letos jsem si ji nemohl nechat ujít, když je navíc zpestřená ukázkou veteránů. Krásný pohled," řekl pravidelný návštěvník arkád Libor Čáp. Organizátoři měli při výběru doplňkového programu šťastnou ruku. „Původně jsme začínali jen se sborovým zpěvem, ale od desátého ročníku jsme nabídku rozšířili. Zjistili jsme, že dva dny sborového zpěvu jsou pro návštěvníky trochu náročnou nabídkou," konstatoval Pavel Vaňkát, hlavní organizátor festivalu a ředitel moravskotřebovské základní umělecké školy.

Doplnit festival ukázkami starých aut a motocyklů byl šťastný nápad. Potvrdila to i návštěvnost. „Nádherné kousky. Některé si pamatuji ze svého dětství," nadšeně hodnotila Jarmila Machánková. Na přehlídku veteránů vzala i své dva vnuky.

Červené jedničkou

Mladšímu Vojtíškovi se líbilo malé naleštěné historické auto. „Líbí se mi, protože je červené," prozradil předškolák Vojta. Majitelem veterána, který vzbuzoval obdiv, je Jaroslav Krobot ze Zábřehu. „Je to Triumph Spitfire z roku 1964 a jezdí jako čert," tvrdil majitel naleštěného historického sporťáku.

Někteří diváci si ale přišli spíše poslechnout zpěv a hudbu. Dagmar Jánská nadšeně tleskala do rytmu malým zpěvákům. „Je úžasné, co s nimi dovedou učitelé hudby nacvičit," řekla členka jednoho z vystupujících sborů Fermáta Dagmar Jánská. Nevadilo jí ani, že jim moc nepřálo počasí. „Mně je jedno, zda zpívám, když svítí sluníčko nebo je chladněji. Spíše mi je líto, že když je škaredě, lidé na vystoupení moc nechodí," sdělila Dagmar Jánská.

Moderní i sborový

To patnáctileté zpěvačky z Junior bandu se přiznaly, že se jim zpívá lépe, když svítí sluníčko. „Raději zpívám moderní písničky, ale zvládnu taky sborový zpěv," zdůraznila Marie Lišková. Její kamarádka Míša Přibylová zpívá s nadšením i ve sboru. „Zatím je to dobré, trochu chladno. Jsem ale nadšená z těch starých aut," podělila se o své dojmy z letošního festivalu Moravskotřebovské arkády Míša, která na nich zpívá pravidelně.

Děti zazářily

Eriku Jaruškovou zaujala více hudba než stará auta. „Sborový zpěv se mi moc líbí. V podání dětí zní pěkně," mínila Erika Jarušková.

V neděli se na pódiu na nádvoří zámku vystřídalo patnáct pěveckých sborů z celé republiky, většina jich byla dětských. Některé z nich se dopoledne předvedly i s duchovní hudbou.