Na něm architekt a herec Vávra projíždí ulicemi města. „Radnice dokonce zajistila, aby se poblíž místa natáčení nesmělo parkovat,“ říká produkční štábu Renata Vlčková. Filmaři si do jednoho dílu vybrali jak rodné město Bohuslava Martinů, tak Svitavy. Města se po architektonické a historické stránce odlišují. Právě na tomto kontrastu staví David Vávra scénář Šumných měst.

První záběry ze Šumné Poličky natočili filmaři v rodné světničce Bohuslava Martinů. Poté se štáb přesunul do Šmídovy vily v ulici Edvarda Beneše. Rondokubistický styl, v němž je vila postavena padl tvůrcům do oka již při obhlídce města. U natáčení nechyběl syn stavitele Ivan Šmíd. Prostory památkově chráněného objektu využívá firma Ivana Šmída.

Přízemí slouží jakokanceláře a v podkroví rodinného domu bydlí. Kolemjdoucí natáčení Šumných měst sledovali se zájmem. Dnes se filmaři přesunou do Svitav, kde dokončí natáčení tohoto dílu. Příští týden v sobotu se v České Třebové koná předpremiéra dílu Šumných měst. Pořadatelé také naplánovali besedu s tvůrci.