Představitelé města, architekt i zástupce stavební firmy odpovídali na otázky týkající se revitalizace Palackého náměstí. Diskuze zapojila do hovoru přítomné občany. Sešlo se jich zhruba šest desítek. Na většinu otázek odpovídal architekt Mikuláš Mendlík, který je spoluautorem projektu na regeneraci poličského náměstí.

Hranaté květináče

Nejžhavějším bodem diskuze se staly žulové nádoby, v nichž jsou umístěné stromy. „Nádoby na stromečky mi přijdou hodně předimenzované, hranaté a těžkopádné,“ řekla Helena Benešová. S názorem se ztotožnili i ostatní. „Květináče se mi nelíbí,“ poznamenal Jan Jukl. Občany také zajímalo, proč vůbec dřeviny v květináčích jsou. „Náměstí je prošpikované inženýrskými sítěmi. Jsou tam také archeologická naleziště, proto jsme stromky nemohli zasadit přímo do země,“ uvedl Mikuláš Mendlík. To, že jsou stromky v nádobách, má být výhodou. „Jsou mobilní. V případě potřeby, je možné je přemístit,“ zaznělo z úst architekta. Žula údajně časem získá patinu a splyne s okolím. Také se rozrostou ostatní rostliny, které pokryjí celý povrch nádob.

Pomník vs. pítko

Pomník rudoarmějcům, který je řešený jako pítko, vyvolal také dotazy. „Pokud má znázorňovat pranýř, měl by vypadat jinak,“ podotkl jeden z občanů. Podle Mendlíka je pítko standardním vybavením náměstí. V Poličce jej zkombinovali s požadavkem vytvoření herní zóny. „Mně se líbí, vnáší do náměstí život,“ podotkl Jan Jukl.

Obyvatelům Poličky vadí také doprava ve středu města. „Architekt při svém návrhu vychází z požadavků investora, který bere v potaz potřebu dopravní obslužnosti,“ vysvětlil řešení Mendlík. V projektu mysleli i na chodce. „Co se týká dopravy, udělali jsme zásadní rozhodnutí. Rozšířili jsme chodníky. Vyhrál chodec,“ uvedl Jaroslav Martinů, starosta Poličky.

Lidé se dozvěděli, proč na náměstí zůstaly s novými koši na odpadky i ty staré. „Náměstí ještě není dokončené. Všechno se musí ještě doladit,“ dodal Bedřich Dudycha ze stavební firmy.

Nově zrekonstruované náměstí Palackého jako celek však sklidilo aplaus. Ti, kterým se proměna nelíbí, si budou muset zvyknout.