Zaznamenali podlahy gotického kostela Panny Marie na prvním zámeckém nádvoří nebo základy starší provozní stavby z období baroka pod částí objektu stáje.

V piaristické koleji narazili archeologové i na dětské ostatky z 13. až 15. století. „Je tam zajímavý nález pětinásobného dětského pohřbu, který patrně souvisí s nějakou epidemií. Hned vedle se nachází hrob dalších tří dětí," uvedl Milan Kuchařík, šéf archeologické společnosti Labrys, která průzkum na návrší provádí. V budově piaristické koleje byly zjištěny také základy starších objektů z konce 15. století.

Hroby podle Milana Kuchaříka zřejmě souvisejí s dosud nenalezeným kostelem svatého Klimenta, který v Litomyšli podle historické literatury stál. Byl zničen za husitských válek a předpokládá se, že by se měl nacházet mezi piaristickou kolejí, piaristickým gymnáziem, dnešním muzeem a francouzskou zahradou. Na tomto území se totiž vyskytují kostrové hroby z pohřebiště, které s kostelem nejspíše souviselo. Církevní objekt pravděpodobně vznikl již ve 12. století v románském slohu. „Na základy jsme ale zatím nenarazili," podotkl Milan  Kuchařík. Historici věří, že se zbytky kostela podaří najít.

Záchranný průzkum začal loni v červenci. V první etapě byla mimo jiné na horním nádvoří a v zámeckém pivovaru na několika úsecích odkryta mohutná hradba dřívějšího Horního města z 15. století. Před ní byly zjištěny dva zasypané příkopy. Dosavadní nálezy většinou posunují stáří staveb hlouběji do minulosti. Archeologové získali také množství zlomků keramiky, kachlů, podlahových krytin a lidských kostí. Mezi méně obvyklými objevy jsou osobní poznámky, výpisy z knih a účetní knihy piaristů, nalezeny byly i psací brky.

Výzkum předchází revitalizaci zámeckého návrší, která zahrnuje opravu sedmi historických budov a čtyř volných prostranství a restaurátorské práce. Opravy podstoupí první nádvoří, pivovar, konírna, jízdárna, horní nádvoří, kočárovna, stáje, park, piaristická kolej a kostel a předzámčí.

Vše má být hotové do roku 2013. Radnice na úpravy získala čtyři sta milionů korun z dotací Evropské unie, část peněz se využije na kulturní a výstavní projekty a na jejich propagaci.

(ik, čtk)