Město letos čekají další opravy komunikací v historickém centru. Spolu s dělníky se do ulic po zimě vracejí také archeologové. Právě dokončují konzervaci nálezů, které přinesly loňské archeologické výzkumy ve městě.
„V ulicích Riegrova, U Mastných krámů a Hradební probíhala rekonstrukce kanalizace. Ve všech jsme zachytili středověké archeologické situace," uvedla archeoložka litomyšlského regionálního muzea Jana Němcová. U kostela sv. Jakuba, kde se pohřbívalo do sklonku 15. století, odhalili archeologové dva hrobové celky. „Zachytili jsme také komunikační horizonty se zpevněným povrchem," řekla archeoložka.
Podle Němcové objev naznačuje, že už ve středověku byly ulice v jádru města upravovány. Nešlo však o dláždění, ale jednoduché zpevnění povrchu menšími kameny. Někde ležely archeologické nálezy jen několik centimetrů pod dnešními komunikacemi.
Výzkum přinesl řadu pozoruhodných nálezů. K vizuálně atraktivním patří nepochybně kachle (na snímcích). První z nich zdobí zvířecí motiv, patrně půjde o dvouocasého lva, který je už od středověku symbolem českých králů. Na druhém kachli je zřejmě zachycený grif, mytologický tvor se lvím tělem, křídly a hlavou orla.