„Někdy je to vážně divočina. Máme malou dceru a některé noci byly fakt náročné,“ postěžovala si maminka Jitka. Lidé diskutují i o tom, jestli se třeba kapela Arakain hodí na nádvoří renesanční památky. „Chceme propojit zájmy města a naše. Na rovinu ale říkám, že basketbalový turnaj na prvním nádvoří není to, co by bylo reprezentativní pro památku UNESCO,“ řekla ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

První nádvoří však není ve správě památkářů, ale města. „Akce by se měly pečlivě zvažovat. Chceme s městem maximálně vycházet a spojovat síly při jednotlivých aktivitách,“ dodala ředitelka.

Památkáři chápou, že zámky musí žít i kulturou, jako tomu bylo ostatně i v minulosti, kdy šlechta podporovala umění.

„Situace v Litomyšli je velmi specifická a v naší územní památkové správě nemá ekvivalentní porovnání. Existuje příslib pravidelných setkání správy zámku a zástupců města, aby se synchronizoval kalendář kulturních aktivit a ty si nekonkurovaly. Také chceme vést společnou diskuzi nad vhodností některých plánovaných aktivit. Do budoucna totiž musíme řešit i to, že přípravy a zkoušky ozvučení ruší návštěvníky na prohlídce zámku,“ poznamenala Lucie Bidlasová, tisková mluvčí Národního památkového ústavu, územní správy na Sychrově.

Vedení města přiznává, že se letos na zámku koná více akcí než v minulých letech. Jde prý o jeden z důsledků covidové pandemie. „Pořadatelé hledají areály pod širým nebem, kde jsou podmínky ze strany hygieny více rozvolněné. Zároveň se snažíme alespoň trochu smazat ztráty, které několikaměsíční uzavření zámeckého návrší přineslo,“ vysvětlil starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Město uvažovalo o koncertech v Klášterních zahradách nebo amfiteátru zámku. Tam je ale podle starosty velké riziko, že by se při dešti poničil trávník. „Pokud si lidé stěžují na hluk na zámeckém návrší, určitě by si mnohem více stěžovali na hluk na náměstí, kde stále bydlí hodně lidí. Nechtěli by mít přímo pod okny hlučný koncert,“ uvedl Brýdl. Navíc pro účinkující i pořadatele jsou kulisy zámeckého areálu velmi atraktivní a žádané.

Památkáři a město nastaví pravidla, aby akce na zámeckém návrší odpovídaly významu areálu zapsaném na seznamu UNESCO. „Hledání té pravé míry mezi ochranou památek a vnášením života do nich vždy byla komplikovaná záležitost. Chceme ale být s památkáři dobří sousedé,“ uzavřel starosta.