V osudný den roku 2012 Skýpala v kovošrotu, kde pracoval, zrovna třídil odpad, když jeho kolegovi pod rukama explodoval poválečný dělostřelecký granát. Muž byl na místě mrtvý, výbuch zranil i dva další pracovníky sběrny. Jednoho lehce, Skýpalu těžce.

„Přišla rána, odletěl jsem mezi sudy. Pak už si nevybavuji nic, jen vrtulník,“ popisuje Skýpala, který byl tehdy letecky transportován do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Okamžik Viktorce změnil život. Ochrnula, ale rve se s životem dál. Zůstala jí naděje
Život jí změnila dopravní nehoda. Dívka ochrnula, naděje jí ale zůstala

Jeho synovi Toníkovi bylo v tu dobu pouhých devět měsíců, dceři Ingrid tři roky.

Při výbuchu utrpěl mnohočetné popáleniny a řadu dalších vážných zranění. Mimo jiné přišel o varlata. I kvůli tomu se později s matkou obou dětí rozešel.

Jeho zdravotní stav se zhoršuje 

„Od té doby jsem sám. Stačí mi děti, o ty jsem se celý čas staral. Před dvěma měsíci si ale dceru musela vzít do péče její matka, já už se o obě děti vzhledem ke stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu nedokážu postarat,“ říká muž.

Antonín Skýpala s dětmi Ingrid a Toníkem krátce po návratu z nemocnice v roce 2013.Antonín Skýpala s dětmi Ingrid a Toníkem krátce po návratu z nemocnice v roce 2013.Zdroj: se svolením A. Skýpaly

I když lékaři dělali, co mohli, do práce už se vrátit nemohl, je invalidním důchodcem. „Dnes ujdu maximálně sto metrů, pak mě začnou brnět nohy a jdu k zemi,“ povídá. Co bude dál, přijímá odevzdaně. „Nechávám to osudu, ostatně co mohu dělat jiného,“ uzavírá muž, jenž již brzy oslaví padesátku.