Antibiotický týden v prostředí lékáren, který v pondělí začal, má za cíl zvýšení povědomí pacientů o správném užívání antibiotik. Podle vedoucí lékárny Hany Konejlové budou celý týden rozdávat letáčky s informacemi o vlivu antibiotik na organizmus a o jejich správném užívání.

„Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. V důsledku jejich nesprávného užívání se významně zvyšuje odolnost bakterií na antibiotika, která pak nezabírají a organizmus je jejich opakovaným užíváním velmi zatěžovaný,“ vysvětluje Hana Konejlová. Proto se v lékárně především zaměří na vysvětlení správného užívání antibiotik. „Budeme apelovat na rodiče, aby nepožadovali antibiotika od lékaře pro své dítě za každou cenu. Vysvětlíme jim, kdy jsou pro jejich dítě antibiotika vhodná a kdy by mohla uškodit. Snažíme se doporučovat, aby rodiče důvěřovali lékařům. Ne každá rýma a každý kašel jsou třeba léčit antibiotiky,“ popisuje Hana Konejlová.

Dodává své vlastní zkušenosti v roli maminky. „Sama mám dobré zkušenosti s naší dětskou lékařkou, která poradí, abychom den, dva počkali. V devadesáti procentech se počkat vyplatí. Dětský organismus si poradí. U dětí bývají časté virózy, které vypadají strašidelně, ale během dne odezní,” říká Konejlová.

Součástí kampaně je i průzkum mezi dospělými pacienty a rodiči dětí, kterým byla antibiotika předepsána. Dotazníkové šetření pomůže ke srovnání názorů českých pacientů s výsledky obdobného průzkumu v ostatních zemích Evropské Unie a tím k lepšímu a bezpečnějšímu užívání antibiotik.

Antibiotický týden se koná pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) a ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a ministerstvem zdravotnictví. Vyhlásila jej Česká lékárnická komora a potrvá do pátku.

(zhc)