ANO, které při povolebním vyjednávání neuspělo s požadavkem na křeslo místostarosty pro Miroslava Jurenku a zamířilo spolu s ČSSD, KSČM a SNK do opozice, se názorově rozštěpilo. Zakádající člen a místopředseda moravskotřebovské místní organizace ANO Libor Truhlář v reakci na postoj spolustraníků při koaličních vyjednáváních z hnutí vystoupil.

"Nekompromisní postoj části našeho hnutí nás opět nasměřoval do řad opozice. Proto jsem včera rezignoval na funkci místopředsedy a také jsem ukončil členství v hnutí," napsal v pondělí na facebooku Libor Truhlář. Ve svém vyjádření rovněž uvedl, že na ustavujícím zastupitelstvu bude hlasovat spolu s koaličními zastupiteli. "Můj osobní postoj a důvod kandidatury se nemění. Proto podpořím vznik nové koalice, i když nebudu její součástí, která přinese změnu na radnici," dodal.

Vítězné sdružení Srdcem Třebováci zpočátku upřednostňovalo širokou, čtrnáctičlennou koalici, jejíž součástí měli být i tři zastupitelé zvolení za ANO. Podle jedničky kandidátky Srdcem Třebováci Daniely Maixnerové však dohoda zkrachovala na tom, že ANO trvalo na nominaci Miroslava Jurenky na místostarostu. 

"Naší podmínkou bylo, že v radě města nemůže být člověk v minulosti pravomocně odsouzený za trestný čin podvodu," napsala v reakci na vyjádření ANO k povolebnímu vyjednávání Maixnerová. Narážela tím na sedm let starý rozsudek nejvyššího správního soudu, který je však dnes už právně zahlazen. Sám Miroslav Jurenka, který je předsedou místní organizace ANO v Moravské Třebové, se k tomu nevyjádřil. 

Na nabídku, aby na místo v radě města nominovalo někoho jiného, hnutí ANO podle Daniely Maixnerové nepřistoupilo. "Zazněla nabídka, aby seděl v radě jiný váš zvolený člen. Toto nebylo přijato ani náznakem. S partnery ANO jsme v minulosti vždy jednali na rovinu a čestně, ale morální kredit osob rady je pro nás velmi důležitý," vyysvětlila Maixnerová.

Budoucí radniční koalice, na které se vítězné sdružení Srdcem Třebováci dohodlo s ODS, Změnou pro Třebovou, KDU-ČSL a Svobodnými a Piráty, disponuje v jednadvacetičlenném zastupitelstvu jedenácti hlasy. Ustavující zastupitelstvo, na kterém bude rozhodnuto o novém složení rady města, proběhne 5. listopadu.