V úterý v 19 hodin ve Smetanově domě v Litomyšli odehrají české a ukrajinské děti z divadelní skupiny Paměti národa představení Anna. Silný příběh vypráví o tom, kolik toho může jedna rodina unést a jak Hitlerova a Putinova válka zasáhla do osudů jejích členů.

Vše o představení najdete ZDE

"Mladičká Anna byla během druhé světové války odvlečena na nucené práce do Německa, tam se seznámila s polským chlapcem Janem. Pár měsíců před koncem války se jim narodil syn a s ním se vraceli na jaře roku 1945 domů. Tragické události ale rodinu rozdělily. Po mnoha letech Anna čte v novinách, že ji někdo hledá," přibližuje příběh Olga Radimecká, jedna z pořadatelů divadelního představení.

D35 Opatovec – Staré Město - vizualizace
Bude další memorandum pro D35 na Svitavsku. Ochránci ze Šumperku jednali s ŘSD

Příběh Ukrajinky Anny a polského chlapce Jana je plný vzájemné lásky, ale též obav, strachu, osobní tragédie a to vše na pozadí obou válek. Je o to silnější, že je skutečný a diváci ho uvidí tak, jak je vyprávěn v Annině rodině a jak jej dokumentaristům Paměti národa vyprávěla Annina vnučka Halyna.

Představení je benefiční. Výtěžek poputuje na nákup zdravotnického vybavení a nářadí na odminování Ukrajiny.

Po divadelním představení následuje beseda s válečným reportérem Stanislavem Krupařem, který promítne fotky pořízené na Ukrajině od začátku válečného konfliktu.

Divadelní představení Anna sehrají v Litomyšli české a ukrajinské děti.Divadelní představení Anna sehrají v Litomyšli české a ukrajinské děti.Zdroj: archiv pořadatelů