Jan Pikna

Jan Pikna, 25 let, projektový asistent, Litomyšl

1. Jednoznačně bych řešil korupci. Nejde jen o to, že se skrze ní ztrácejí veřejné prostředky, ale způsobuje taky všeobecnou ztrátu důvěry lidí v politiku a celý demokratický systém. Z toho pak profitují extrémisté a nesystémové politické strany. A jak na to? Předně začít dělat vše transparentně, tedy povinně zveřejňovat na internetu všechny veřejné smlouvy, tak jak to už několik let funguje na Slovensku. Myslím si, že je urychleně potřeba dokončit přijetím příslušného zákona reformu státního zastupitelství tak, aby se státní zástupci skutečně nemuseli bát politických tlaků a otevírat i ty nejožehavější korupční kauzy.

2. Poslanec by měl svou funkci brát jako službu. Zní to jako klišé, ale kdyby to tak bylo, všichni bychom poznali rozdíl. Víte, že poslanci ve Švýcarsku nejsou za svůj mandát vůbec placení? Potřebujeme ve sněmovně takové politiky, kteří by vykonávali mandát i zadarmo. Čistě z lásky k vlasti a lidem zde žijícím. Lidi nesobecké, s vysokou morální integritou. Z vlastní zkušenosti vím, jak těžko se takoví lidé prosadí ve vnitrostranické hierarchii až na volitelná místa kandidátek. Přesto si myslím, že na hození flinty do žita je vždycky dost času a má smysl u voleb podporovat takové lidi, kteří už nyní dělají něco prospěšného pro společnost. Budou snad takoví i ve sněmovně, za pokus to určitě stojí…

Milan Báča

Milan Báča, 54 let, ředitel gymnázia, Svitavy

1. Pokud bych měl mluvit o nějakých neodkladných záležitostech v mém okolí, rozhodně by to bylo školství. Počítám s tím, že opět bude tato záležitost pro všechny volební subjekty prioritní, opět počítám s tím, že se mnohé strany této priority zřeknou, respektive na ni zapomenou. V první řadě je třeba řešit neutěšenou situaci v odměňování učitelů a pracovníků školství. Do stavby rozpočtu nevidím, ale myslím si, že je v našem státě možné mnohde především šetřit na výdajích typu obrněné transportéry apod. A za druhé je potřeba zklidnit situaci ve školství tím, že se ustane s permanentními reformami a nekonečnými změnami. Vezměte si například státní maturity. Maturanti, kteří budou v roce 2015 maturovat, by během čtyř let měli zažít již třetí změnu maturitní zkoušky. A to rok a půl před maturitou vlastně nevědí, jak bude jejich maturita vypadat. Čas letí a komise, kterou pro reformu maturity stanovil minulý ministr, přestala pracovat.

2. Poslanec by měl pracovat ve prospěch těch, které zastupuje. Být s nimi více v kontaktu. Mnozí se ohánějí tím, že mají jednou za čas ve svém volebním obvodu úřední hodiny. To nestačí. Velkou výhodu mají ti poslanci, kteří pracují na komunální či regionální úrovni, byť toho mají někdy až příliš na starost. Ale problémy lidí, obcí, podnikatelů, zdravotníků, učitelů, prodavačů, sportovců znají rozhodně víc, než ti, kteří znají jen situaci v sekretariátech svých stran nebo od lobistů. Bytostně nesnáším populismus. Obzvlášť teď před volbami slýcháme či vídáme někdy naprosté hlouposti v podobě nereálných slibů. Vadí mi, jak někteří politici při získávání voličů sázejí bez věcných argumentů na společenskou poptávku nebo na city voličů, mnohdy bez ohledu na důsledky a možnosti splnění slibů.