Některá náměstí čeká v nejbližší době rekonstrukce a zásadní změny. V Poličce vrátí dlažbu, v Jevíčku přidají stromy a parkovací místa, v Litomyšli se nevzdávají myšlenky na vytvoření klidových zón. V Březové nad Svitavou vede přímo přes náměstí hlavní silnice na Brno. Radní uvažují o zpomalovacích ostrůvcích.

Dotaci nedostali

Velké parkoviště, nebo klidné centrum? Plánovaná úprava náměstí v Litomyšli dělí obyvatele na dva tábory. Radní tu chtějí vytvořit klidové zóny a tím zrušit několik parkovacích míst. O dotaci žádali Evropskou unii, ale neuspěli. „Neprošli jsme posledním bodem hodnocení. Do úprav se ale pustíme asi sami, a to po etapách. Nejprve vybudujeme nové bezbariérové veřejné toalety mimo náměstí. Jak budeme postupovat, se ale rozhodneme až v červnu po rozdělování daní,“ sdělil starosta Michal Kortyš. Množství aut ale není to jediné, co lidem vadí. Stěžují si na prodejce, kteří své zboží vystavují na historickém podloubí. Jenže domy nepatří městu, ale soukromníkům.

Problémy s dopravou řeší rovněž v Březové nad Svitavou, kde vede hlavní tah na Brno přímo přes náměstí. Radní vytvořili projekt na výstavbu zpomalovacích ostrůvků, ale proti němu se část obyvatel postavila.

V Jevíčku mají zastupitelé na stole studii úprav podle architekta Aleše Buriana z roku 1996. O dotaci požádají z Evropské unie. Přibyde zeleň, dvacet parkovacích míst, otočí sochu T. G. Masaryka a omezí autobusové nádraží. „Počítáme mimo jiné se stavbou veřejných toalet, které tady scházejí, a zastřešením čekacích míst pro cestující na nádraží,“ uvedl starosta Roman Müller.

Zpátky dlažba

Úpravy čekají rovněž střed Poličky. Radní se rozhodli, že náměstí vrátí historický vzhled. Současný asfalt již brzy nahradí kamenná dlažba. „Do poloviny příštího léta chceme stihnout změny ve vnitřním čtverci náměstí. Úpravy, jenž změní centrum na další desítky let, provedeme po etapách. Nechceme ochromit obchodní ani společenský život města,“ uvedl starosta Jaroslav Martinů.

V Moravské Třebové zkolaudovali náměstí před sedmi lety a další změny neplánují. V roce 2002 opravili komunikace, veřejné osvětlení i kanalizaci. Peníze zbyly také na vybudování pítek a úpravy kašny. Automobily parkují v centru Moravské Třebové jen po obvodu, takže v jeho středu vznikla klidová zóna pro odpočinek návštěvníků.

Rekonstrukci má za sebou už také náměstí ve Svitavách. Právě za ni získali cenu ministerstva kultury a hospodářství v roce 1994 za nejzdařileji provedenou regeneraci městské památkové zóny. Podle projektu svitavského architekta Romana Svojanovského byla stavba zrealizována na přelomu let 1993 a 1994. Stála čtyřicet pět milionů korun. Nešlo jen o investiční akci, jejímž cílem bylo napravit katastrofálně zanedbaný stav historického jádra města. Cílem bylo také budování identity občanů s městem, vytvoření něčeho krásného a pozitivního.

Barokní radnice s chrámem tvoří „srdce“ bysterské Podkovy. Náměstí v Bystrém uzavírá sedmičku náměstí v okrese.

Fotografie náměstí z měst ve svitavském okrese. Myslíte si, že máte hezčí? Pošlete nám je a my je rádi uveřejníme. Nejlepší snímky otiskneme v tištěném vydání Deníku po skončení ankety v polovině června.
Fotografie posílejte na adresu svitavsky@denik.cz