A stále víc se ukazuje, že to je pravda. Vládnout s „buldozerem Martínkem“, jak se hejtmanovi přezdívá, pro lidovce opravdu není, zdá se, žádný med. Jenže tehdy, po volbách, Línka děsila hrozba vzniku koalice Martínka s komunisty.

Změnila se třeba atmosféra tiskových konferencí. Na brífincích bývalé krajské vlády ODS si Línek s tehdejším hejtmanem Ivo Tomanem notoval a rozdával úsměvy na novináře. Po boku Martínka už to najednou není ten „starý Línek“. Ve vzduchu často visí napětí a z dříve uvolněného lidoveckého vicehejtmana je cítit nervozita.

"Iniciativa na zrušení poplatků je pro nás daní za zisk, že jsme se rozhodli jít do této koalice", vysvětluje Línek. „Nikde není psáno, že to bude mít vazbu na jiné politické úrovně. I v jiných zemích vstupují strany do rozdílných koalic na celostátní, regionální i komunální úrovni. Pro mne jsou prioritou zájmy občanů kraje, pak teprve ty stranické. A stejně tak jsou pro mě nejdůležitější zájmy ČR, až pak je je politická stáj, které jsem členem,“ říká Línek.

Právě proplácení regulačních poplatků je teď prubířským kamenem koalice. Jihomoravský hejtman Michal Hašek varoval, že Pardubický kraj bude patřit k těm, kde bude postoj koaličního partnera testem krajské vlády.

„Zákonodárná iniciativa našeho kraje na zrušení poplatků nic nemění na tom, že já a moje rodina je u lékaře nadále platíme,“ dodal Línek.

A hejtman Martínek ho v tom okamžiku podržel. Varoval ODS, že sama Línkovi nemá ohledně poplatků co vytýkat. „Sama byla ochotná od regulačních poplatků kvůli členství v koalici ustoupit,“ uvedl hejtman.