Žáci základních a studenti středních škol už vědí, kdo je nejoblíbenějším učitelem v Moravské Třebové pro letošní rok. Sami si ho totiž zvolili. I když tentokrát ne tak docela.

Ámose vybrali losováním

Rozhodnout mezi dvěma vybranými, kteří dostali nejvíce hlasů, musel los. Moravskotřebovským Ámosem se stal učitel vojenské střední školy Milan Mišák. Svůj hlas mu dal i jeden z jeho studentů Denis Frede. „Určitě si to zaslouží. Je to dobrý učitel, hodně nás naučí a je férový," tvrdí student prvního ročníku vojenské školy. Sám letošní Moravskotřebovský Ámos je nejen ze svého vítězství, ale už i z nominace překvapený. „Na škole je spousta schopných pedagogů. To, že si studenti vybrali právě mě, je docela překvapující," řekl Milan Mišák. Na škole učí vojenské předměty, střelbu, topografii. Hlas mu při výběru Ámose z devíti nominovaných učitelů dali i žáci z jiných škol.

Stejný počet hlasů jako nový nejlepší učitel roku získal i pedagog z moravskotřebovského gymnázia Přemysl Dvořák. Titul mu unikl jen o vlásek, a to díky tomu, že při losování, kdo ho nakonec získá, jedna z přítomných děvčat vytáhla ze dvou lístků ten se jménem jeho soupeře. „Nevadí mi to. Byl jsem překvapený a potěšený už nominací," řekl s úsměvem učitel biologie. Je to podle něho potěšující, že studenti takto oceňují jeho práci. „Snažím se být ke svým studentům vstřícný a předávat jim informace pokud možno v té nejsnesitelnější podobě," podotkl oceněný Přemysl Dvořák.

I když nakonec titul nezískal, pro své studentky Marii Báčovou a Annu An Tran Thuy je stejně nejlepší. „Jsem ráda, že to na gymplu vyhrál zrovna on," netajila názor studentka Marie. Její kamarádka Anna dodala, že správný učitel by měl být jako on. „Je to náš učitel. Je mi líto, že nezískal Ámose, ale pro mě jím je," konstatovala Anna.

Nejoblíbenější tělocvikářka

Jednou z nominovaných byla i učitelka Vladimíra Machačová. Sice nevyhrála, ale byla překvapená, že ji děti ze základní školy na Kostelním náměstí, kde učí, nominovaly. „Většinou hlasují děti z prvního stupně. Neučím je, takže mě to překvapilo, že zastupuji naši školu," řekla tělocvikářka Machačová. Možná je to ale také tím, že učí předmět, který patří k populárnějším mezi žáky. „Chci věřit, že je to i díky mému vztahu k dětem. Snažím se s nimi mít rovný vztah," mínila oblíbená učitelka z devítiletky.

Soutěž o Ámose je specialitou městské knihovny, která ji organizuje. „K nám do knihovny chodí děti a svěřují se se svými vztahy s učiteli a to nejen s těmi dobrými. Tak jsme si řekli, že je potřebné ocenit pedagogy, kteří si získají důvěru dětí," vysvětlila ředitelka Ludmila Koláčková, proč tuto práci navíc knihovna dělá.
Moravskotřebovský Ámos je výhradně městskou akcí. Ocenění učitelé nepostupují do žádného krajského nebo celostátního kola. „Je to naše místní specialita, kterou chceme vyzvednout učitele, které děti mají rády a váží si jich," dodala organizátorka ojedinělé soutěže Ludmila Koláčková.