V jednom z domků se narodila také místní kronikářka Anna Korbářová. Zajímalo ji proto, kde se název vzal.V poslední době se jí dostaly do rukou materiály, které vše objasnily. Ještě před koncem 19. století byla celá část zalesněná a v lese nedaleko silnice stál statek. V okolí se nacházel zdroj hlíny na pálení cihel, tak majitel domu přišel s nápadem postavit zde cihelnu. Přikoupil pozemek a začal stavět.
„Cihelnu koupil stavitel Gerlich z Březové nad Svitavou a vyzdil kruhovou pec na pálení cihel a komín. Provoz zahájil v roce 1889. V krátkém čase se tu nacházel obytný dům, hostinec a také lázeňský dům. Nově vytvořené části obce dal název Nová Amerika původní majitel statku Heger,“ přibližuje dějiny Anna Korbářová. V roce 1910 vyrostly rodinné domky směrem ke Chrastavci a později také u silnice směrem na Brněnec.
Nová Amerika se stala místem, které bylo po první světové válce vyhledáváno jako lázeňské místo. Lidé z města tady trávili víkendy, těšili se krásnou přírodou v tichém zákoutí vesnice. „Byla tu řada pramenů zdravé vody. Cihelna prosperovala. Cihly se vozily do širokého okolí. Avšak v době předválečné krize zanikla,“ dodává Korbářová. Hostinec a lázně koupil majitel textilky v Brněnci a přestavěl je na bytové domy. Po druhé světové válce došlo k demolici cihelny a komínu. Přibyly tady rodinné domky a název Amerika se vžil i pro další generace. (ak)