Tehdejší místostarostka Svitav Marcela Sezemská měla v září roku 2001 v Americe dceru Kateřinu. „Ozvala se mi emailem, že je v pořádku, ale strach mám obrovský. Katka často létá na vnitrostátních linkách, které byly terčem útoku,“ řekla nám tehdy Marcela Sezemská. V americkém městě Saint Petersburg na Floridě pobýval v září roku 2001 Roman Ducháček ze Skleného u Svitav. „Sousedův opravář klimatizace mi říkal, že se něco děje, ať se jdu podívat na televizi. Už vysílali záběry prvního letadla, které narazilo do dvojčat, postupně přidávali nárazy dalších letadel,“ vzpomínal Roman Ducháček. Dodal, že všichni měli strach a nikdo v první chvíli nevěděl, co se děje. Tvrdil, že po teroristických útocích se v USA řada věcí zpřísnila. Důkladnější byly i kontroly na hokejové zápasy.

I lidé v okrese projevili po útocích v New Yorku velkou dávku solidarity. Český červený kříž vyhlásil finanční sbírku na pomoc USA. V pátek 14. září 2001 uctili lidé památku obětí třemi minutami ticha. Vzpomínáme si na ten den, kdy se lidé na ulicích zastavili, auta zabrzdila a zůstala stát i uprostřed náměstí. Přerušila se i výuka ve školách. Na náměstí ve Svitavách zavlála americká vlajka a objevilo se množství svíček.

Soustrast vyjádřil svým přátelům v USA i starosta Osíku Karel Rothschein. Před deseti lety zaslal emailem zprávu starostovi partnerského města Bellevue ve státě Nebraska. „Byl jsem tam několikrát, dokonce i na stáži na tamním městském úřadě,“ uvedl Rothschein. Přátelům v Americe tehdy vzkázal: Stojíme při vás!