Využívání solárních systémů nachází příznivce i mezi jednotlivci. Zkušenosti s využíváním ekologicky čisté energie popisuje majitel rodinného domu Erik Kluka z Čisté u Litomyšle: „Počáteční investice byla dost vysoká a tak jsem si musel vzít hypotéku. Dnes ale ničeho nelituji, protože jsem absolutně nezávislý na dodavatelích jako je ČEZ.

Veškerá zařízení v domě jsou napájena elektřinou z šesti solárních panelů, kterémám umístěny na střeše. Pokud bych chtěl, vyrobenou energii bych mohl navíc prodávat. To se mi ale za podmínek, jaké dnes pro jednotlivce ČEZ nabízí, nechce především z morálních důvodů.“

Efektivnost systému

Výstavba opatovského systému, který přeměňuje světlo na elektrickou energii, stála devět milionů korun a přibližně třetinu nákladů uhradila Evropská unie. Návratnost projektu investor odhaduje na deset let a životnost zařízení na tři dekády.

Čtvereční metr panelů vyprodukuje za rok asi sto deset kilowathodin energie, což představuje přibližně dvě stě padesát kilogramů uhlí.

Velká sluneční elektrárna v Opatově vyrobila za rok činnosti pětašedesát megawatthodin elektrické energie, což je zhruba o dvanáct procent více než investor očekával. Vyšší výrobu umožnilo mimořádně slunečné počasí v uplynulých dvanácti měsících.

„Předpoklady se naplnily a dokonce překročily očekávání. Extrémní byl letošní duben, který byl nadmíru výborný a ovlivnil roční statistiku,“ uvedl Lubomír Bureš, ředitel investiční společnosti HiTech Solar.