Alergologové předvídají těžkou budoucnost
LITOMYŠL -Do zámku se včera sjeli odborníci na astma a alergie z České a Slovenské republiky. „Zajímá nás především nový pohled na léčbu a prevenci těchto onemocnění. Počet lidí postižených alergiemi rychle stoupá a čeká nás těžká budoucnost,“ uvedl Jiří Novák, primář dětského oddělení litomyšlské nemocnice.
Zatímco předpoklady pro astma lidé dědí, alergie mohou vypuknout kdykoliv v životě člověka. „Příčina alergií spočívá mimo jiné ve znečištěném prostředí a životním stylu. Většina lidí špatně snáší roztoče bytového prachu a pyly,“ vysvětluje Novák.
Na dvoudenní setkání do litomyšlského zámku přijela Bronislava Novotná z Fakultní nemocnice v Brně. Specializuje se na tato onemocnění u těhotných žen. „Nastávající matka trpící astmatem musí být ve stabilizovaném stavu, aby měla stále dostatek kyslíku.
Pokud se tak nestane, ohrozí vývoj a život dítěte,“ tvrdí lékařka. Odborníci v současné době nedokáží astma zcela vyléčit. Pouze umí zmírnit astmatický zánět. Nemoc se ve většinou projevuje do pěti let věku, ale jsou známé případy, kdy choroba propukla i u pětasedmdesátiletého člověka.